Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 31.03.2013

Jaja w wielkim świecie, czyli Wielkanoc w dalekich krajach

Jajko sadzone, na miękko, na twardo, w koszulce i bez. Marmurkowe, herbaciane, kiszone i sfermentowane. Wydawałoby się, że to jeden z najmniej finezyjnych kulinarnych składników. Tymczasem jajo nie jedno ma oblicze oraz nie jeden smak.
Jaja w wielkim świecie, czyli Wielkanoc w dalekich krajachGlow Images/East News

Wielka Niedziela nie może się obyć bez jaj i to nie tylko w Polsce. Zatem w świąteczny poranek przyglądaliśmy się karierze jaj w różnych kulturach i sprawdzimy jak się je przyrządza. Warto dodać, że w wielu kulturach, od wieków, jajko uznawane jest za symbol życia i zmartwychwstania. Redaktorzy "Bed and Breakfast" przyglądali się różnym zakątkom świata podczas świąt Wielkiej Nocy.

Amerykanie w nocy z soboty na niedzielę ukrywają w domu jajka ze słodyczami, albo jajka z czekolady, które ich dzieci rano odnajdują. W Stanach Zjednoczonych nie brakuje też kiermaszy wielkanocnych i parad we wspaniałych kapeluszach.

Fińskie dzieci w Wielkanoc mają mini Haloween, Kolumbijczycy raczą się potrawami z iguany i żółwi. A w Meksyku świętują przez dwa tygodnie. Świeta Wielkiej nocy to dla nich wspaniała okazja do zabawy.

Każdy z regionów świata ma swoje własne przepisy na przygotowywanie potraw z jajek. Ciekawym przepisem na jajka jest chińska receptura na stuletnie jaja. Jaja należy włożyć do blaszanego naczynia wypełnionego roztworem przygotowanym z gliny, wapna, soli, herbaty, łusek ryżowych i wody. Do tej mieszaniny należy włożyć jajka, szczelnie zamknąć pojemnik i odstawić go na 100 dni. Po 100 dniach jaja mają być czarne, a żółtko zamienione w galaretowatą substancję. Takie jajka podaje się z sosem sojowym, octem winnym.

Więcej przepisów na świąteczne potrawy, które poleca Grzegorz Łapanowski znajdziesz w załączonej audycji "Bed and Breakfast". W dźwięku nie brakuje też informacji o najdroższych jajach na świecie.

(pj)