Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 09.04.2018

Medycyna nurkowania. "Wciąż potrzeba nowych badań"

- W nurkowaniu proporcje wagi do wzrostu mają duże znaczenia. Nurek, który ma zaburzone te proporcje jest bardziej zagrożony - narażony m.in. na chorobę dekompresyjną, czy schorzenia układu krążenia - mówił dr hab. n. med. Jacek Kot.

freediving nurek nurkowanie 1200.jpg
Freediving. Wstrzymaj oddech i bądź jak bohater filmu Luca Bessona

- Nurkowanie jest dla każdego. Ale dla każdego trochę inaczej. To jak chodzenie po górach: zupełnie inaczej spacer wygląda w Bieszczadach, a inaczej zimowa wspinaczka na Kasprowy Wierch – mówił dr hab. n. med. Jacek Kot. Jak przekonywał, nurkować mogą nawet dzieci, choć wiąże się to z ryzykiem. – Mogą to być ludzie w każdym wieku, a nawet osoby przewlekle chore. Trzeba tylko zdefiniować, jaki zakres tego nurkowania wchodzi w grę przy stanie danego pacjenta - mówił ekspert. Jak przekonywał pod wodę schodzą także coraz częściej osoby niepełnosprawne. - Taką aktywność, która jest formą rehabilitacji, należy wspierać - podkreślał dr Kot.

Dlaczego w przypadku nurkowania ekstremalnego śmiertelność wśród kobiet - nurków jest większa niż wśród mężczyzn i w jakich przypadkach nurkowanie nie stanowi obciążenia dla organizmu? Jakie ćwiczenia należy wykonywać, chcąc przygotować się do bezpiecznego zejścia pod wodę i od którego roku życia pod wodę wprowadzać można dzieci? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzą: Hanna Dołęgowska i Mateusz Fusiarz

Goście: dr hab. n. med. Jacek Kot (ekspert medycyny podwodnej i hiperbarycznej)

Data emisji: 8.04.2018

Godzina emisji: 11.06

kd/ac