Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 11.06.2017

"Polskie władze powinny zrobić wszystko, by zatrzymać Ukraińców na polskim rynku pracy"

Od niedzieli 11 czerwca Unia Europejska znosi wizy dla Ukraińców. Warunkiem jest m.in. posiadanie paszportu biometrycznego i pobyt nie dłuższy niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. O tym, dla kogo ta decyzja jest istotna, kto na niej skorzysta i jakie konsekwencje może to mieć dla Polski, mówili w audycji 7 Dni Wschód Rafał Sadowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP) i Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Od 11 czerwca 2017 r. zniesiony zostaje obowiązek posiadania wizy przez obywateli Ukrainy podróżujących do UEOd 11 czerwca 2017 r. zniesiony zostaje obowiązek posiadania wizy przez obywateli Ukrainy podróżujących do UEPAP/Wojciech Pacewicz

Liberalizacja przepisów nie będzie dotyczyła wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ukraińcy mimo to ochoczo wyrabiają sobie wymagane paszporty, a ukraińskie służby szacują, że do końca roku będzie je posiadać ponad 5 milionów obywateli tego kraju.

Rafał Sadowski podkreślił, że jest to bardzo ważna decyzja dla zwykłych Ukraińców. - Z jednej strony to decyzja praktyczna, bo o wiele łatwiej będzie im wjechać na teren UE, z drugiej strony ma także duże znaczenie symboliczne, ponieważ potwierdza wolę otwarcia Unii Europejskiej na Ukrainę – wyjaśnił gość.

Dodał, że istnienie reżimu wizowego było odbierane zawsze jako coś negatywnego, co pokazuje, że Unia oddziela się od Ukrainy i Ukraińców. – Zniesienie wiz potwierdza wolę zbliżenia na poziomie społeczeństw, choć wiele zależy od tego, jak będzie to wyglądało w praktyce – zauważył Sadowski.

Podkreślił również, że według szacunków, zniesienie wiz nie wpłynie znacząco na skalę migracji Ukraińców do Polski. - Kluczowa jest raczej kwestia otwartości rynków pracy. Polska ma najbardziej liberalny - spośród państw unijnych - system prawodawstwa i najwięcej ułatwień. To bardzo ważny argument dla Ukraińców przyjeżdżających do Polski - stwierdził.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego, Polska może skorzystać z doświadczeń krajów zachodnich „w oparciu o generalną zasadę, że liberalizacja dostępu do rynku pracy przynosi w ostatecznym rozrachunku spore korzyści dla kraju przyjmującego imigrantów”. – Widać, że kraje, które w pierwszej kolejności otworzyły się na napływ pracowników z Polski, odniosły z tego tytułu spore korzyści ekonomiczne – przypomniał.

Z kolei według Cezarego Kaźmierczaka, „polskie władze powinny zrobić wszystko, by zatrzymać Ukraińców na polskim rynku pracy”. - Jeśli tego nie zrobią, przejmą ich nasi zachodni sąsiedzi gdy zorientują się z kim mają do czynienia. Obywatele Ukrainy są bowiem emigrantami jakości polskiej. 99 proc. z nich pracuje – podsumował Kaźmierczak.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/pr

____________________

7 Dni: Wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 11.06.17

Godzina emisji: 10:15