Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 25.10.2016

"Nigdzie nie jest powiedziane, że dziecko nienarodzone jest pacjentem"

- W latach 90., kiedy tworzono odpowiednie przepisy, nie przewidziano możliwości leczenia płodów - zwróciła uwagę w radiowej Jedynce prokurator Małgorzata Szeroczyńska.
Posłuchaj
  • Jakie ma prawa pacjent jeszcze nienarodzony? (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Jeszcze kilka lat temu dzieci z poważnymi wadami rozwojowymi nie miały szans. Dziś, dzięki zdobyczom medycyny, potrafimy uratować nawet najbardziej skomplikowane przypadki.

- Badania prenatalne to ogromna zdobycz ostatnich lat medycyny. Dzięki tym badaniom możemy wykryć wiele chorób wrodzonych, genetycznych, u nienarodzonych dzieci - powiedziała w audycji "Eureka" prof. Teresa Jackowska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii. - W tej chwili, dzięki ogromnemu postępowi medycyny, te dzieci są operowane - podkreśliła.

Okazuje się jednak, że medycyna rozwija się tak szybko, że nie nadąża za nią prawo.

- W latach 90., kiedy tworzono odpowiednie przepisy, nie przewidziano możliwości leczenia płodów. Wtedy nikt się nie zastanawiał nad tym, kto powinien wyrazić zgodę na taki zabieg. W tej chwili takie zastanawianie się trwa - wskazała prokurator Małgorzata Szeroczyńska. - Nigdzie nie jest powiedziane, że dziecko nienarodzone jest pacjentem - zaznaczyła i wyjaśniła, jakie są pomysły, by poradzić sobie z tym problemem.

W radiowej Jedynce Beata Nowakowska z Zespołu Pracowni Cytogenetyki Instytutu Matki i Dziecka opowiedziała o monitorowaniu ciąży od strony laboratoryjnej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Teresa Jackowska (krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii), Beata Nowakowska (Zespół Pracowni Cytogenetyki Instytutu Matki i Dziecka), prokurator Małgorzata Szeroczyńska (ekspert prawa medycznego i praw osób z niepełnosprawnościami)

Data emisji: 24.10.2016

Godzina emisji: 19.09

kk/ab