Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 02.12.2016

Późne macierzyństwo i zdrowie w ciąży

Coraz więcej par decyzję o narodzinach pierwszego dziecka podejmuje po 30. roku życia. Jakie zagrożenia niesie to dla noworodka oraz jak zadbać o zdrowie matki i dziecka?

4 grudnia w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbędzie się VI sympozjum naukowe z cyklu: Profilaktyka zaburzeń zdrowia prokreacyjnego. Lekarze są zgodni co do tego, że na bezpłodność czy kłopoty z zajściem w ciążę wpływa szereg czynników. - Wiek kobiet, które decydują się na macierzyństwo i rodzicielstwo zmienia się i przesuwa na po 30. roku życia. Musimy również uznać ogromną rolę ojca, którego wiek ma wpływ na garnitur chromosomowy, materiał genetyczny młodego człowieka - opowiada Ewa Ślizień-Kuczapska.

Najlepszym momentem, według nauki medycyny, jest u kobiet pierwszych pięć lat po 20 roku życia. Ginekolog dodaje, że pierwszych dwanaście tygodni ciąży to okres, w którym około jedna trzecia poczętych dzieci umiera. - Należy uznać płodność za istotny element zdrowia i dbać o nią od początku - podkreśla lekarz.

W programie mówimy o tym, jak troszczyć się o naszą płodność i wyjaśniamy, czy choroba nowotworowa jest przeciwwskazaniem dla ciąży.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Ewa Ślizień-Kuczapska (lekarz położnik, ginekolog), Nikoleta Broda (położna, Fundacja MaterCare)

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 19.11

sm/mg