Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 16.03.2017

Siatkówczak - nowotwór złośliwy, który dotyka najmłodszych

- Trzeba słuchać rodziców, bo najlepiej wiedzą, co dzieje się z ich dzieckiem. Wczesne rozpoznanie oznacza mniej zaawansowaną chorobę i mniej intensywne leczenie - mówi lekarz prof. Bożena Dembowska-Bagińska.

Siatkówczak, czyli nowotwór złośliwy gałki ocznej, występuje najczęściej u dzieci w wieku do dwóch lat. Pierwszymi objawami choroby są najczęściej biała źrenica i zez. Lekarz przyznaje, że każda choroba nowotworowa u dzieci jest chorobą rzadką. - Pierwszym objawem, który zauważają rodzice, jest biały blask z oka, co można zauważyć np. na zdjęciu z fleszem - wyjaśnia prof. Bożena Dembowska-Bagińska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Leczenie siatkówczaka jest dość długie i odbywa się z przerwami, jednak pracownicy kliniki dokładają wszelkich starań, by zarówno rodzice, jak i dzieci spędzili ten czas możliwie najlepiej. Specjalistka podkreśla, że największym grzechem zaniedbania jest bagatelizowanie problemu. - Jeśli jest zmiana i ewentualność nowotworu w gałce ocznej czy gdzie indziej, to będzie się ona powiększać i może powodować to, że dziecko nawet przestanie widzieć - mówi lekarz.

Czasami inny wygląd oka może świadczyć o nowotworze innego organu czy typu, np. ośrodkowego układu nerwowego. O tym, jakie są sposoby walki z siatkówczakiem i milowych krokach w leczeniu nowotworów u dzieci mówimy w dołączonym do artykułu nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Bożena Dembowska-Bagińska (kierownik Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka), dr Wojciech Hautz (kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka), dr Marek Pędich (radiolog)

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg