Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 18.05.2018

Inkaski rytuał składania dzieci w ofierze bogom gór

Rytuał ten nazywa się "Capacocha”. Często taka ofiarę składano bogom przed położeniem np. wodociągu, albo przed postawieniem światyni.
Galeria Posłuchaj
  • Inkaski zwyczaj "Capacocha" składania ofiar z kilkunastoletnich dzieci (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

W Arequipie, w Muzeum Sanktuariów Andyjskich, znajduje się "Juanita"- najsłynniejsza peruwiańska mumia kilkunastoletniej dziewczynki odnaleziona w 1995 r na stokach wulkanu Ampato oraz inne zamrożone szczątki inkaskich ofiar, zbierane w ostatnich latach z pobliskich gór. Dotychczas nie były naukowo badane.

Niektóre z mumii są w świetnym stanie. - To oczywiście warunki podszczytowe doskonale konserwują mówi dr Maciej Sobczyk. Ofiary z dzieci składano na wysokości powyżej pięciu tysięcy metrów. Co ciekawe wulkan Misti jest czynnym wulkanem i tam mumie znajdowano nie na zboczu, a wewnątrz.

Dagmara Socha opowiada, jak bada mumie. - Szczątki były w złym stanie w postaci zmrożonej bryły, więc najpierw trzeba było taka bryłę częściowo oczyścić i rozmrozić na specjalnych sitach, aby zobaczyć co jest wewnątrz i następnie oczyszczało się kości, aby poddać je analizie - wyjaśnia badaczka.

Jakich odkryć dokonali naukowcy i jak te informacje wzbogacają nasza wiedzę o rytuale "capacocha". posłuchaj nagrania całej rozmowy i zobacz szczątki na fotografiach w galerii.

***

Tytuł audycji: "Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Dagmara Socha (bioarcheolog z UW), dr Maciej Sobczyk (Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW)

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 19.12

ag