Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.06.2018

Rzymscy żołnierze stacjonowali na terenach obecnej Polski?

O tym, że cesarz Neron w I w n.e. zorganizował wyprawę po bursztyn na nasze ziemie wiadomo powszechnie. Ale poza tym incydentem nie było solidnych dowodów na to, że Rzymianie przebywali na terenach na północ od Sudetów i Karpat. Do czasu.

W świetle ostatnich odkryć archeologicznych sprawa obecności żołnierzy Imperium Romanum wydaje się być coraz lepiej udokumentowana. Na Kujawach odnaleziono bowiem ostatnio fragmenty oporządzenia jeździeckiego i stroju legionistów.

Znaleziono to trochę przy okazji, a odkrycia wcale nie dokonali archeolodzy. Naukowcy są przekonani, że znalezione przedmioty należały do rzymskich żołnierzy, a nie zostały przywiezione. Poza tym natrafiono na specjalne pudła, w których przewożono ważne rzeczy i one na teren Kujaw trafiały zaplombowane.

Znalezione przedmioty nie pochodzą z jednego okresu. - W zasadzie można je datować na cały okres istnienia Cesarstwa Zachodniorzymskiego - mówi jeden z gości audycji. Najstarsze pochodzą z I w n.e., a najmłodsze z V w n.e.

Jak doszło do znalezienia tych archeologicznych skarbów? Jak można je usytuować w historii? Czy legioniści to rodowici Rzymianie, czy może Niemcy służący w rzymskim wojsku? Jak te nowe dane mogą wpłynąć na postrzeganie historii rzymskich wypraw na nadwiślańskie obszary "Barbaricum"? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr hab. Bartosz Kontny i Marcin Rudnicki (Instytut Archeologii UW)

Data emisji: 1.06.2018

Godzina emisji: 19.09

ag/pg