Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Kaja Witkowska 27.12.2018

Żyjemy coraz dłużej? Raport o zdrowiu Polaków

Według danych GUS, urodzona w Polsce w 2017 roku kobieta będzie żyła 81,8 lat, a mężczyzna 74. Jest to wynik plasujący się poniżej średniej Unii Europejskiej.
Posłuchaj
  • Żyjemy coraz dłużej? Raport o zdrowiu Polaków (Eureka / Jedynka)
Czytaj także

- Nieco bliżej średniej są kobiety, nieco dalej mężczyźni. Żebyśmy osiągnęli to przeciętne dalsze trwanie życia obecne w Unii, musimy poczekać jeszcze 12 lat - zaznacza gość audycji dr Paweł Goryński.

- Jeżeli mówimy o zdrowiu, to trzeba wymienić podstawowy miernik zdrowia populacji, czyli przeciętne dalsze trwanie życia. Jest to liczba lat, którą ma szansę przeżyć noworodek płci męskiej i żeńskiej urodzony w danym roku - opowiada dr Paweł Goryński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. - Po transformacji, aż do 2015 roku, mieliśmy stale zwiększające się przeciętne dalsze trwanie życia - wyjaśnia.

Głównymi przyczynami zwiększenia umieralności są choroby układu krążenia, nowotwory oraz urazy i zatrucia. Dr Paweł Goryński tłumaczy, że są one powodowane m.in. przez niewłaściwe żywienie, nadmierne picie alkoholu, palenie papierosów oraz niewielką aktywność fizyczną. Problemem jest także nadciśnienie, które jest zarówno chorobą, jak i czynnikiem ryzyka.

- Mamy pewne narzędzia, aby te czynniki ryzyka zmniejszyć. Tutaj trzeba wymienić Narodowy Program Zdrowia, który jest częścią ustawy o zdrowiu publicznym - dodaje ekspert.

Dlaczego w 2015 roku nastąpiło zahamowanie przeciętnego dalszego trwania życia? Ile lat Polacy żyją w zdrowiu? Jakie są zachowania prozdrowotne? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Paweł Goryński (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny)

Data emisji: 27.12.2018

Godzina emisji: 19.05

kwh/abi