Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 10.08.2019

Technologia CRISPR - czyli jak ciąć geny?

Technologia CRISPR została uznana za jedno z największych osiągnięć nauki XXI wieku i za przełom w biotechnologii. Pozwala ona na precyzyjne edytowanie praktycznie każdego genu, co może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia - szczególnie w rolnictwie i w medycynie. Naukowcy zmodyfikowali np. DNA komarów tak, by nie mogły one roznosić malarii. Zdaniem niektórych badaczy CRISPR może pomóc także w leczeniu wad genetycznych u ludzi.

- Ta technologia inżynierii genetycznej została przede wszystkim opracowana najpierw na usługi medyczne. Sposób działania jest kompletną nowością, ponieważ dokonuje jednocześnie punktowej zmiany sentencji […]. Tę metodę w medycynie stosuje się szczególnie do rzadkich chorób, wcześniej bardzo trudnych do leczenia. Z tego powodu, że można bardzo precyzyjnie celować w określone geny i określone sekwencje - mówi prof. Stanisław Karpiński z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, Katedry Genetyki Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW w Warszawie

Jednym z największych problemów obecnego świata są zmiany klimatyczne. Czy technologia CRISPR mogłaby pomóc uczonym i rolnikom, którzy muszą zmagać się z coraz mniejszym plonami z powodu suszy? - Ta technologia pomaga w krajach azjatyckich, USA, Australii, ale nie pomaga w Europie. Kraje takie jak Chiny, Tajwan, Japonia stosują tę technologię w rolnictwie szczególnie do generacji nowych odmian ryżu czy innych roślin uprawnych. Przewaga tej metody polega na tym, że proces hodowli klasycznej jest długotrwały. Żeby otrzymać nową odmianę np. pszenicy, to średnio trzeba pracować 8-10 lat, zanim wejdzie na pole. W przypadku CRISPR można zrobić to w 3 lata - twierdzi gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czym dokładnie jest technologia CRISPR? Czy zdaniem naukowców rośliny uzyskane za pomocą CRISPR, powinny podlegać przepisom dotyczącym organizmom zmodyfikowanym genetycznie? Nowe metody hodowli roślin mogą zapobiegać nowym zagrożeniom chorobowym? Nad jaką metodę pracuje prof. Karpiński?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Stanisław Karpiński (Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, Katedra Genetyki Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW w Warszawie)

Data emisji: 09.08.2019

Godzina emisji: 19.09

DS