Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 23.07.2020

Otyłość. Najbardziej podstępna choroba XXI wieku

Otyłość i nadwaga kojarzone są z chorobami kardiologicznymi i cukrzycą, ale nadmierna masa ciała to też drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka rozwoju nowotworów. Okazuje się, że co piąty Polak jest otyły, a prawie co trzeci ma nadwagę. Dlaczego tkanka tłuszczowa jest tak bardzo niebezpieczna?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość jest najbardziej podstępną chorobą XXI wieku. Nie jest zatem tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym.

- Mówiąc o nadwadze i otyłości mówimy potocznie o tzw. nadprogramowych kilogramach, czyli o tkance tłuszczowej, która gromadzi się w naszym organizmie, a która jest nadprogramowa. W pewnym wymiarze jest ona nam potrzebna do zdrowego, normalnego funkcjonowania, natomiast kiedy tej tkanki zaczyna być za dużo i mamy coraz więcej komórek tłuszczowych, które są bardzo aktywne hormonalnie, zaczynamy mieć pewne problemy - mówi dr Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego.


Posłuchaj
20:18 PR1_MPLS 2020_07_23-19-07-16.mp3 Nadwaga a nowotwory (Jedynka/ Eureka)

Przerażające statystyki

Od 1975 roku liczba osób, które zmagają się z otyłością na świecie, wzrosła już trzykrotnie. W 2016 roku aż 39 proc. dorosłej populacji miało nadwagę, 13 proc. osób było otyłych, natomiast 340 milionów dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat miało nadwagę lub otyłość.

- Niestety w 2018 roku problem nadwagi i otyłości dotyczył 13,7 proc. dziewcząt i 29,3 proc. chłopców w Polsce. Jeśli spojrzymy na populację dorosłych, było to 41 proc. kobiet i aż 59 proc. mężczyzn. Te dane pokazują nam, że Polska goni trendy światowe i mamy coraz więcej osób, które zmagają się z otyłością - tłumaczy dr Paweł Koczkodaj.

Niebezpieczna otyłość brzuszna

Konsekwencje nadwagi i otyłości to cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory złośliwe, miażdżyca, udar i zawał. Przekleństwem naszych czasów jest także otyłość brzuszna - dlaczego jest ona tak groźna dla zdrowia?

- Ta tkanka tłuszczowa jest uznawana za tkankę, która często jest najbardziej aktywna hormonalnie. Są badania, które pokazują nam, że jej obecność powoduje przewlekły stan zapalny w organizmie, który z czasem może prowadzić do uszkodzeń DNA i różnych chorób. W przypadku kobiet, szczególnie w okresie pomenopauzalnym, ta tkanka tłuszczowa jest bardzo istotna i niebezpieczna w kontekście chorób nowotworowych, w tym przede wszystkim raka piersi. Wysoki poziom estrogenów utrzymujący się przez długi okres życia kobiety jest czynnikiem, który mocno wpływa na zwiększenie ryzyka - twierdzi dr Paweł Koczkodaj.

Zdaniem eksperta Jedynki każdy z nas powinien pilnować, aby nasza tkanka tłuszczowa mieściła się w zdrowych granicach.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Paweł Koczkodaj (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy)

Data emisji: 23.07.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS