Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 29.07.2020

"Kiedyś straszyły, dziś patrzymy na nie z zachwytem". Komety na ziemskim niebie!

Wakacje i lato to doskonały czas, by nocą podziwiać piękno nieba i zachwycać się niebiańską ofertą. W audycji "Eureka" opowiedzieliśmy o odkrytej pod koniec marca komecie C/2020 F3 (NEOWISE), którą można w Polsce obserwować od początku lipca i o tym, co czeka nas jeszcze w najbliższych tygodniach.

Posłuchaj
19:53 Eureka 29.07.mp3 Komety na ziemskim niebie! (Eureka/Jedynka)

Od dawna nie mieliśmy takiego szczęścia do komet, gdyż C/2020 F3 (NEOWISE) jest trzecią kometą, którą możemy obserwować na ziemskim niebie w 2020 roku. Dwie pozostałe które miały być dobrze widoczne wiosną i z którymi wiązano spore nadzieje, C/2020 F8 (SWAN) i C/2019 Y4 (ATLAS), najprawdopodobniej rozpadły się na skutek kontaktu ze słonecznym ciepłem w pobliżu punktu peryhelium - nim jeszcze na dobre stały się u nas w Polsce widoczne.

- Bardzo rzadko możemy obserwować taką kometę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia astronom Jerzy Rafalski. - Dwie poprzednie komety rozsypały się, bo tak naprawdę komety to są bryły brudnego śniegu. One przebywają daleko od Słońca, gdzie jest zimno i niewiele się dzieje - opowiada gość audycji. 

Lato sprzyja obserwacji planet 

W najbliższych tygodniach czeka nas wiele ciekawych zjawisk na niebie, gdyż lato sprzyja obserwacji planet. Jedną z nich jest najbardziej efektowna i największa planeta w Układzie Słonecznym - Jowisz. - Ok. godz. 21-22 nisko nad południowym horyzontem, może lekko na wschód, zobaczymy dosyć jasną gwiazdę, jasny punkt. Niektórzy mylą Jowisza z gwiazdą, bo rzeczywiście tak wygląda - mówi Jerzy Rafalski. 

Gość audycji zaznacza, że aby zobaczyć księżyce Jowisza nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu. - Cztery największe są widoczne przez lornetkę. Widoczne są cztery kropki ułożone na jednej linii obok Jowisza i to są największe księżyce - dodaje. 

***

W dalszej części audycji była mowa o planach najnowszej misji na Marsa i zadaniach łazika Perseverance i Misji Wytrwałość, która ma zakończyć się przywiezieniem gruntu marsjańskiego na Ziemię, a także o satelitach Starlink i o ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Jerzy Rafalski (astronom i popularyzator astronomii z toruńskiego obserwatorium)

Data emisji: 29.07.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans