Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 25.08.2020

Wyszukiwarki niewiedzy. Nauka czy fikcja?

Danych cyfrowych jest podobno więcej niż atomów na Ziemi. Zdaniem znawców tematu liczba bitów osiągnęła kosmiczne rozmiary. To już gigantyczny ocean bitowy pochłaniający duże ilości energii. Słuszne jest zatem pytanie o to co dalej? 

Nad tym zastanawia się dr Melvin  Vopson z Uniwersytetu w Porttsmouth na łamach najnowszego magazynu Amerykańskiego  Instytutu Fizyki "AIP Advances".

Za pierwszy komputer uważany jest ENIAC. Został zaprojektowany w 1945 roku przez naukowców z University of Pennsylvania. To były 42 szafy, każda o wysokości prawie 2,5 metra. Ciągnęły się przez 24 metry. Ważyły 27 ton!  Już w 1947 roku został wynaleziony tranzystor, a układ scalony w 1956 roku. Dziś cieszy nas niespełna półkilogramowy laptop. Z kolei smartfony z najniższej półki cenowej są 50 tysięcy razy szybsze i blisko 45 tysięcy razy lżejsze od ENIAC-a.

Posłuchaj
20:29 Eureka 25.08.mp3 Wyszukiwarki niewiedzy. Nauka czy fikcja? (Eureka/Jedynka)

 

Przed nami sztuczna inteligencja, miniaturowe komputery kwantowe. Zatem jak poruszać się w tym wciąż rosnącym jak nadmuchiwany balon, oceanie bitów? "Pora na wyszukiwarki niewiedzy" - uważa informatyk Tomasz Kokowski, który był gościem audycji. Ale przecież w sieci szukamy potrzebnych nam danych, a specjaliści dwoją się i troją, aby nam w tym pomóc, aby było szybko i na temat. Dlaczego wyszukiwarki niewiedzy? Nauka to czy fikcja? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Tomasz Kokowski (informatyk)

Data emisji: 25.08.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans