Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 16.11.2020

"Polski Nobel" dla prof. Ewy Góreckiej. Twórczyni materiałów ciekłokrystalicznych

Już po raz dwudziesty dziewiąty Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała Nagrody Fundacji, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce i dlatego nazywane są "polskimi Noblami". Jednym z laureatów została wybitna polska chemiczka - prof. Ewa Górecka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj
19:59 2020_11_16 19_07_20_PR1_Eureka.mp3 Prof. Ewa Górecka laureatką "polskiego Nobla" (Eureka/Jedynka)

Hahut niedźwiedź polarny patronat 1200.jpg
Natura inspiracją do tworzenia materiałów izolacyjnych

"Polskie Noble" przyznawane są za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które "przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata".

Prof. Ewa Górecka została nagrodzona w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za otrzymanie materiałów ciekłokrystalicznych o strukturze chiralnej zbudowanych z niechiralnych molekuł. - Ciekłe kryształy to stan pośredni materii pomiędzy kryształem a cieczą. O cieczy wiemy, że płynie, molekuły nie mają uporządkowania, ani swoich centrów mas i orientacji, natomiast w krysztale molekuły mają dobrze zdefiniowane pozycje i orientacje - tłumaczy prof. Ewa Górecka.

Czytaj także:

Związki chiralne to związki optycznie czynne. Związki te potrafią skręcać płaszczyznę światła spolaryzowanego. Najliczniejszą grupę substancji zdolnych do tego, to związki, posiadające w swojej cząsteczce atom lub atomy węgla, które są połączone z 4 podstawnikami różniącymi się między sobą.

- To, co nas interesowało, to właśnie molekuły, które mają nietypowy kształt i są silnie wygięte, co jest nietypowe dla molekuł ciekłokrystalicznych (…). Pokazaliśmy, że także w fazach nieco bardziej skomplikowanych, tj. fazach smektycznych, tworzących warstwy, również powstają helisy. Co więcej, powstają one na różnych skalach - dodaje prof. Ewa Górecka.

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: Eureka (Ludzie Nauki)

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Ewa Górecka (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 16.11.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS