Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 03.12.2020

Nowotworom można zapobiegać. 12 sposobów na zdrowie

Nawet 90 proc. nowotworów determinowanych jest przez czynniki zewnętrzne, na które mamy realny wpływ. Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia jesteśmy w stanie w znaczący sposób obniżyć ryzyko wystąpienia choroby.

rak płuca 1200.jpg
To jeden z najgroźniejszych nowotworów. "Palenie jest jego główną przyczyną"

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), poprzez propagowanie i wprowadzenie w społeczeństwach zdrowych nawyków można uniknąć nawet połowy przypadków wszystkich nowotworów. Zasady, których należy przestrzegać, zostały opracowane dzięki wieloletnim badaniom naukowym i opublikowane pod wspólnym tytułem "Europejski Kodeks Walki z Rakiem".


Posłuchaj
20:45 2929_12_03 19_06_59_PR1_eureka.mp3 12 zasad, które zmniejszają szanse na zachorowanie na raka (Eureka/Jedynka)

 


rak nowotwór chemioterapia 1200 free
Onkologia precyzyjna. W jaki sposób pomaga w walce z rakiem?

Dr Magdalena Cedzyńska, wyjaśnia, że na podstawie dwunastu zaleceń Kodeksu stworzono polską publikację "12 sposobów na zdrowie", zawierającą porady, pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka wystąpienia raka. Przytacza dane, według których 41 proc. kobiet w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość. - A nadwaga i otyłość są jednym z głównych czynników nie tylko chorób nowotworowych, ale innych chorób, jak cukrzyca, czy choroby serca - wskazuje. Przyjęta Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada, że do 2030 roku odsetek ten zmniejszy się o trzy punkty procentowe.

Ale główna przyczyną zapadalności na choroby nowotworowe i jednocześnie najczęstszą przyczyną zgonów jest palenie tytoniu. Wyliczono, że rocznie na choroby odtytoniowe umiera 80 tys. osób.

Źródło: ProchenkoPawel/Rak płuc - kampania społeczna


Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że coraz więcej Polaków stara się ruszać. - Nie chodzi o ruch związany z wysiłkiem energetycznym, ale o codzienny ruch, np. przejście 10 tys. kroków - mówi.

Dr Magdalena Cedzyńska daje przykład, jak styl życia może mieć wpływ na zachorowalność i umieralność. Najczęstszym nowotworem jest rak płuca. Ale od lat 80-tych bardzo znacznie spadła liczba palących tytoń mężczyzn. I choć nadal wśród mężczyzn ten rodzaj raka jest pierwszym zabójcą, to w liczbach bezwzględnych zachorowalność na niego bardzo spadła. Odwrotnie jest u kobiet, których liczba palących rośnie i rośnie też liczba zgonów z tego powodu. - Do tej pory najwięcej kobiet umierało na raka piersi, ale obecnie to rak płuca jest na pierwszym miejscu - wyjaśnia. Dlatego rzucenie palenia to pierwsza zasada kodeksu 12 sposobów na zdrowie.


. .

12 SPOSOBÓW NA ZDROWIE - EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM (IV edycja)

1.    Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
2.    Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
3.    Utrzymuj prawidłową masę ciała.
4.    Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
5.    Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia: jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców, ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych, unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
6.    Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
7.    Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne: (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystaj z solarium.
8.    Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
9.    Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
10.    Kobiety powinny pamiętać o tym, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią, hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
11.    Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego - HPV (dotyczy dziewcząt).
12.    Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet), raka piersi (u kobiet), raka szyjki macicy (u kobiet).

Czytaj także:

Audycja zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia w ramach kampanii społecznej Planuję Długie Życie Narodowej Strategii Onkologicznej

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Magdalena Cedzyńska (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie)

Data emisji: 3.12.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag