Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 17.12.2020

Nowotwór szyjki macicy. "Brak chętnych do badań profilaktycznych"

- Dzisiaj stygmatyzacja nowotworem jest strasznym elementem i często kobiety boją się tego rozpoznania - mówi prof. Mariusz Bidziński. Jednym z częstszych nowotworów występujących właśnie u kobiet jest rak szyjki macicy, który na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99 proc. przypadków. Jak okazuje się, coraz więcej kobiet nie decyduje się jednak na profilaktykę.
Posłuchaj
  • Rak szyjki macicy - kobiety nie korzystają z badań profilaktycznych (Jedynka/Eureka)
Czytaj także

Posłuchaj
21:13 2020_12_17 19_07_42_PR1_Eureka_mp3 Rak szyjki macicy - kobiety nie korzystają z badań profilaktycznych (Jedynka/Eureka)

Z kolei niewykryty i nieleczony rak szyjki macicy może prowadzić do śmierci. Lekarze zalecają, aby każda kobieta po 25. roku życia regularnie wykonywała profilaktyczne badania cytologiczne. Pozwalają one wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym, uleczalnym, stadium choroby. Badania dowodzą, że od 1,5 do 2 proc. rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki.

rak płuca FREE 1200.jpg
To jeden z najgroźniejszych nowotworów. "Palenie jest jego główną przyczyną"

- Od wielu lat mamy dobrze przygotowane metody profilaktyczne, ale profilaktyka w naszej rzeczywistości niestety nie spełnia swoich zadań przede wszystkim z powodu braku chętnych do badań profilaktycznych. W 2007 roku nasze statystyki wykazywały, że 25-30 proc. kobiet zgłasza się na badanie profilaktyczne, natomiast w ostatnim raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia to już niecałe 14 proc. Żeby program profilaktyki raka szyjki macicy mógł być skutecznie, musimy osiągnąć uczestnictwo nie mniejsze niż 65-70 proc. - twierdzi prof. Mariusz Bidziński, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii, Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W innych krajach niska umieralność

Prof. Mariusz Bidziński zauważa, że miarę każdego programu profilaktycznego jest spadek umieralności na konkretną chorobę. - W tej chwili w Polsce obserwujemy minimalnie zmniejszoną liczbę zgonów (na raka szyjki macicy - red.) w stosunku do tego, co było jeszcze kilka lat temu, ale nie jest to trend, który byłby wyraźny. Nasze działania w zakresie profilaktyki są póki co nieskuteczne. W wielu krajach, w których program profilaktyczny osiągnął swój sukces, odnotowywana jest znikoma liczna nowotworów szyjki macicy i umieralność dotyczy właściwie pojedynczych przypadków - słyszymy.

- W profilaktyce głównym motorem działania jest podstawowa opieka zdrowotna. W dobie pandemii ten system pokazał swoją słabość i w dużej liczbie poz-ów na pewien okres czasu zostały zawieszone badania profilaktyczne. Skutkuje to dzisiaj większą liczbą chorych, którzy zgłaszają się do ośrodków onkologicznych z bardziej zaawansowanymi chorobami, w tym również z nowotworami szyjki macicy - mówi prof. Mariusz Bidziński.

Audycja zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia w ramach kampanii społecznej "Planuję długie życie" w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.

Czytaj także:

**

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Mariusz Bidziński (kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii, Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 17.12.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS