Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 10.05.2021

"Astmę trzeba leczyć". Dlaczego nie można lekceważyć jej objawów?

Astma to najczęściej występująca choroba przewlekła układu oddechowego. - Aktualnie większość pacjentów chorych na astmę może żyć pełnią życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Dąbrowiecki. Żeby jednak tak było, trzeba zadbać o jej leczenie. Jak to zrobić?
Posłuchaj
  • Zdarzają się jednak sytuacje, że po przeprowadzeniu rozpoznania i zastosowaniu odpowiedniego leczenia, pacjent po miesiącu mówi, że nie ma astmy i odstawia leki. Wtedy problemy z astmą zaczynają się od nowa (Jedynka/Eureka)
Czytaj także

ciąża lekarz kobieta zdrowie 1200.jpg
Zakażone koronawirusem kobiety w ciąży często nie mają objawów COVID-19
Posłuchaj
24:06 2021_05_10 19_29_46_PR1_Eureka.mp3 Zdarzają się jednak sytuacje, że po przeprowadzeniu rozpoznania i zastosowaniu odpowiedniego leczenia, pacjent po miesiącu mówi, że nie ma astmy i odstawia leki. Wtedy problemy z astmą zaczynają się od nowa (Jedynka/Eureka)

Szacuje się, że w Polsce na astmę choruje około czterech milionów osób - zarówno dorosłych, jak i dzieci. Świadomość choroby, a co za tym idzie jej właściwe leczenie, występuje jedynie u dwóch milionów osób.

- Choroba ma typowe objawy: kaszel, świszczący oddech i uczucie duszności czy też ucisku w klatce piersiowej. Przynajmniej dwa te objawy muszą występować jednocześnie. Astmie towarzyszy zmienia obturacja oskrzeli, czyli skurcz oskrzeli, który pojawia się i znika albo znika pod wpływem naszych hormonów kory nadnerczy - przybliża kwestię objawów dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Ekspert Jedynki zauważa, że "pacjenci z astmą łagodną mają objawy np. raz lub dwa razy w miesiącu. Wraz ze wzrostem poziomu klinicznego astmy, nasilają się". Wtedy zaczynają pojawiać się codziennie, natomiast chory budzi się w nocy z powodu astmy. Występują również zaburzenia wentylacji płuc, aż wreszcie dochodzi do ciężkiej astmy, podczas której objawy występują w dzień i w nocy.

Astma może postępować

Dr Piotr Dąbrowiecki wskazuje na zmienność astmy, która jest jej główną cechą. - Często jest tak, że objawy astmy, które ujawniają się w trakcie infekcji czy sezonu pylenia, później towarzyszą pacjentowi nie codziennie, tylko co drugi albo trzeci dzień. To też jest astma i ją trzeba leczyć, bo jeżeli nie będziemy tego robić, to ona będzie postępować i przyjmować coraz poważniejsze oblicza kliniczne, aż wreszcie zakończy się pełnoobjawową astmą ciężką, gdzie pacjent musi kilka razy w ciągu roku odwiedzić szpital - wyjaśnia.

Zdarzają się jednak sytuacje, że po przeprowadzeniu rozpoznania i zastosowaniu odpowiedniego leczenia, pacjent po miesiącu mówi, że nie ma astmy i odstawia leki. Wtedy problemy z astmą zaczynają się od nowa.

Jak leczyć?

Astma nie jest wyleczalna, dlatego objawy będą pojawiać się po odstawieniu leków lub zastosowaniu odpowiednio silnego bodźca. - Jakie cele chcemy uzyskać? Bezobjawowość. Dążymy do tego, żeby pacjent nie miał kaszlu, świstów ani duszności. Leki wziewne w oparciu o leki przeciwzapalne umożliwiają pacjentowi funkcjonowanie pełnią życia. One powodują, że stan zapalny nie wytwarza się albo mijają jego objawy - tłumaczy dr Piotr Dąbrowiecki.

W audycji ponadto:

Polska doktorantka zaprojektowała wyjątkową aplikację. Zainstalowana na telefonie komórkowym może diagnozować znamiona skórne pod kątem zmian nowotworowych. Rozwiązanie opiera się na "deep learning", czyli uczeniu głębokim. To podkategoria uczenia maszynowego, w ramach którego sieci neuronowe są tworzone i trenowane, by na podstawie zdjęć zmian skórnych dało się rozpoznać, czy znamię jest złośliwe, czy łagodne. Gościem audycji jest projektantka aplikacji, nagrodzona w konkursie "Młodzi innowacyjni" Agnieszka Mikołajczyk z Katedry Elektrotechniki, Systemów Sterowania i Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: dr Piotr Dąbrowiecki (Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP), Agnieszka Mikołajczyk (Katedra Elektrotechniki, Systemów Sterowania i Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej)

Data emisji: 10.05.2021

Godzina emisji: 19.30

DS