Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 23.06.2021

Białko SIRT 6. Czy to specyfik, który da nam długowieczność?

Zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Izraela wykazał, że wysoki poziom tego białka może wydłużyć życie myszy średnio o 30 procent.

Posłuchaj
25:05 2021_06_22 19_30_02_PR1_EUREKA.mp3 Białko SIRT 6. Czy to specyfik, który da nam długowieczność? (Eureka/Jedynka)

 

shutterstock_1014984952 mikroskop 1200.jpg
"Eureka" w Programie 1

Zespół badaczy z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA, Instytutu Badań Biomedycznych w Barcelonie oraz Izraelskiego Instytutu Technologii zaobserwował, że transgeniczne myszy z wysokim poziomem białka SIRT 6 żyły średnio o 30 procent dłużej niż grupa kontrolna. Co ciekawe, gryzonie te lepiej radziły sobie z wieloma chorobami podeszłego wieku (nowotwory, choroby krwi), a ich aktywność była na poziomie młodych osobników.

Naukowcom udało się rozpracować mechanizm odmładzającego działania SIRT 6. Ustalono, że starsze zwierzęta tracą zdolność do generowania energii, gdy brak jej zewnętrznych źródeł. W przypadku myszy transgenicznych zdolność ta jednak utrzymywała się dzięki korzystaniu m.in. z procesu rozkładu tłuszczów i kwasu mlekowego. W ten sposób energia dostarczana była do mięśni i do mózgu.

Jak przekonują badacze, zdrowe starzenie się w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania się oraz metabolizmu. Białko SIRT 6 sprzyja długowieczności, aktywując analogiczne procesy. Jeśli uda się ustalić, w jaki sposób aktywować te procesy u ludzi, będzie można opracować metody sprzyjające długiemu zdrowemu życiu.

To nie takie proste

Dr hab. Grażyna Mosieniak z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk wyjaśniła w audycji "Eureka", że białko SIRT 6 znajduje się w każdej komórce naszego organizmu. W zależności od tego, w jakim narządzie ta komórka jest, może ono pełnić różne funkcje. Jest zaangażowane w bardzo istotne dla funkcjonowania komórki i całego organizmu procesy, m.in. w regulację metabolizmu. 

- Zespół badaczy, stosując pewne zabiegi biologii molekularnej, podniósł poziom tego białka w całym organizmie. W toku przeprowadzonych badań okazało się, że jest kilka tkanek, w których zwiększone funkcjonowanie białka SIRT 6 odgrywa rolę, m.in. w tkance tłuszczowej - wskazała ekspertka.

Gość radiowej Jedynki zauważyła, że o starzeniu wiemy już naprawdę dużo, ale jest to niezmiernie złożony proces. - Dlatego tak trudno jest nad nim zapanować. Wpływanie na ten proces w dalszym ciągu jest olbrzymim wyzwaniem - podkreśliła.

- Na organizmach modelowych, jak wykazały te badania, czyli w przypadku myszy, efekt jest obserwowany, ale jeśli chodzi o to, jaka płynie z tego nauka dla nas, to właściwie jest to pewne wskazanie, że ten enzym, to białko odgrywa istotną rolę, ale raczej nikt nie zakłada, że jeżeli byśmy byli w stanie podnieść jego poziom w organizmie człowieka, to efekt byłby tak samo spektakularny, jak u myszy, bo to organizm dużo prostszy - stwierdziła. 

- Nie znaczy to, że nie ma nadziei, ale trzeba mieć świadomość, że bardzo dużo zależy od nas samych. Szereg badań potwierdza, że to, co jemy i ruch są niezwykle istotne - powiedziała dr hab. Mosieniak.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Stanisław Ulam - nie tylko jeden z ojców bomby atomowej

stanisław ulam .jpg
Stanisław Ulam - nie tylko jeden z ojców bomby atomowej

11 czerwca w polskich kinach pojawiła się polsko-niemiecko-brytyjska produkcja "Geniusze" (oryg. "Adventures of Mathematician"), której bohaterem jest światowej sławy polski matematyk Stanisław Ulam ze słynnej w II Rzeczypospolitej lwowskiej szkoły matematycznej, nazywany jednym z ojców amerykańskiej bomby atomowej, w czasie II wojny światowej uczestnik Projektu Manhattan (amerykański rządowy tajny program badawczy, którego celem było uzyskanie energii jądrowej i wykorzystanie jej do produkcji nowego typu broni).

O Stanisławie Ulamie i jego dorobku znaczącym dla rozwoju matematyki, z którego korzystał m.in. przyszły noblista w dziedzinie ekonomii John Nash, zajmujący się teorią gier, opowiedzieli: prof. Stanisław Domoradzki z Uniwersytetu Rzeszowskiego i prof. Michael Zarichnyi z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr hab. Grażyna Mosieniak (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk)  

Data emisji: 22.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

Jedynka/PAP - Nauka w Polsce/kk