Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 24.06.2021

Alergia - palący problem w Polsce. Jak go rozwiązać?

Przed tegorocznym Światowym Tygodniem Alergii, trwającym do 19 czerwca, opublikowano najnowsze wyniki badania "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce". W zależności od regionu i płci obecność objawów alergii deklaruje nawet do 40 proc. badanych.

udar mózgu FREE 1200.jpg
Bez nauki matematyki nasz mózg rozwija się słabiej?

Jak się alergizujemy? 

Aby przygotować powyższe zestawienia, programem objęto ponad 22 700 osób w dziewięciu regionach kraju, z czego prawie 25 proc. przeszło szczegółowe badania lekarskie. Program ten jest unikatowy, a jego wyniki wskazują, że należymy do jednych z najbardziej zalergizowanych społeczeństw świata.


Posłuchaj
22:29 Jedynka/Eureka 24.06.2021 r.mp3 Alergia - palący problem w Polsce. Jak go rozwiązać? (Eureka/Jedynka)

 

- Oddziaływanie alergenów i antygenów, które pochodzą od pajęczaków, na skórę, nabłonek dróg oddechowych czy jelit jest dużo bardziej zawiłe i ostatnie badania rzucają więcej światła na to zjawisko i trochę tłumaczą nie tylko częstość tych alergii, ale ich konsekwencje kliniczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. n. med. prof. nadzw. Paweł Majak, kierownik Kliniki Pulmonologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Większość alergenów pochodzi z odchodów roztoczy - dodaje. 

. 

Jak wskazuje gość audycji, część alergenów roztoczowych wchodzi w interakcję z białkami obecnymi na nabłonku dróg oddechowych i skóry. - Ta interakcja prowadzi do tego, że jej produkt (lipid) jest w stanie aktywować taki specyficzny układ receptorów toll, który odbiera sygnał bezpośrednio od patogenu - mówi. - Okazuje się, że w sumie część alergenów roztoczowych oddziałuje na nasz układ oddechowy i na skórę jak bakterie patogenne - tłumaczy. 

Zanieczyszczenie środowiska 

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest jednym z najpoważniejszych problemów, który dotyka społeczeństwa. Pod wpływem zanieczyszczeń mogą nasilać się objawy alergiczne, jak przewlekły nieżyt nosa czy zmiany skórne.

- Będzie więcej alergii tam, gdzie jest więcej zanieczyszczeń - podkreśla ekspert. - Wiele związków chemicznych, które wchodzą w skład tzw. smogu, jest w stanie indukować proces zapalny nabłonka i ten proces stanowi takie tło, które jest niezbędne do tego, żeby wywołać alergię - wyjaśnia dr Paweł Majak. 

Czytaj również: 

Poza tym w audycji:

Statystyki medyczne pokazują, że w ostatnim roku - pandemicznym - wykonano w Polsce aż o 30 proc. mniej operacji usunięcia zaćmy niż np. w 2019 roku. Najbardziej dotknięta została grupa wiekowa powyżej 70. roku życia. Liczba wykonywanych zabiegów spadła na przestrzeni ostatnich lat z 200 288 rocznie do 111 916. Podobnie sytuacja wygląda również w innych grupach wiekowych. W grupie 60-69 lat ilość operacji zaćmy spadła o prawie 30 tysięcy, wynika z badań i statystyk prowadzonych przez okulistów. A głównym powodem zaistniałej sytuacji jest pandemia. Czy program "Pokonaj zaćmę, popraw widzenie" zmieni tę sytuację w Polsce?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik (kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego WUM, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego) dr hab. n. med. prof. nadzw. Paweł Majak (kierownik Kliniki Pulmonologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

Data emisji: 24.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans