Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 27.07.2021

Jak zidentyfikować bakterię odporną na antybiotyki? Innowacyjne systemy do diagnostyki medycznej

Opracowany przez polski start up Scope Fluidics system służący do wykrywania zakażeń szpitalnych PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki, znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie wybranych w konkursie przez Amerykańskie Towarzystwo Chemii Klinicznej (AACC). 
Posłuchaj
  • Jak zidentyfikować bakterię odporną na antybiotyki? Innowacyjne systemy do diagnostyki medycznej (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Posłuchaj
20:46 Jedynka/Eureka - 26.07.2021 scope Jak zidentyfikować bakterię odporną na antybiotyki? Innowacyjne systemy do diagnostyki medycznej (Eureka/Jedynka)

 

Firma Scope Fluidics powstała w 2010 roku w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

Jednym z największych osiągnięć badaczy jest opracowanie systemu BacterOMIC - rozwiązania, które pozwala na identyfikację bakterii odpornych na antybiotyki, co ma ogromne znaczenie w obliczu powstawania groźnych bakterii antybiotykoopornych, na które nie ma leków. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) lekooporne bakterie w ciągu najbliższych 35 lat mogą doprowadzić na świecie do śmierci nawet 300 mln ludzi i powodować wskaźnik śmiertelności wyższy niż choroby nowotworowe.

BacterOMIC to przenośny przyrząd analityczny, który pozwoli lekarzom w ciągu zaledwie kilku, kilkunastu godzin zdobyć kompletne i dokładne dane o odporności na antybiotyki bakterii atakujących konkretnego pacjenta. Dzięki temu chory szybciej uzyska skuteczne leczenie, precyzyjnie dobranym dla niego antybiotykiem. W połączeniu z drugim projektem Scope Fluidics - PCR ONE, przeznaczonym do błyskawicznego wykrywania zakażeń szpitalnych, tworzy kompleksowe narzędzie diagnostyczne - zarówno identyfikujące zakażenie, jak i podpowiadające, jak skutecznie je wyleczyć.

Wszystkie antybiotyki testujemy jednocześnie

- Mamy dostępnych pewnie setkę antybiotyków, różnych substancji, które potrafią zahamować wzrost bakterii albo zabić te bakterie. Pytanie jest takie: który z tych antybiotyków wybrać, kiedy chcemy wyleczyć konkretnego pacjenta, zakażonego konkretną bakterią. Kiedyś wystarczyło przetestować kilka antybiotyków - hodując bakterię w środowisku antybiotyku - żeby znaleźć taki, który będzie optymalny. Niestety, m.in. przez przyrost bakterii opornych na wiele antybiotyków, dziś to nie jest już takie proste - powiedział w Programie 1 prezes Scope Fluidics prof. Piotr Garstecki. 

Jak wskazał gość radiowej Jedynki, ponieważ znalezienie optymalnego antybiotyku kiedyś było proste, to i systemy diagnostyczne były stosunkowo nieskomplikowane. Dziś, zanim otrzyma się na drodze testu pożądaną odpowiedź na antybiotyk, może minąć nawet kilka tygodni. W tym czasie pacjent otrzymuje nieefektywne leczenie.

- Jak spojrzymy na proces szukania skutecznego antybiotyku, to pierwszy test od kolejnych różni tylko informacja, poziom dostępnej informacji. Mikroprzepływy pozwalają zarządzać płynami, w stosunkowo niedrogich, plastikowych kartridżach, w taki sposób, żeby wykonać bardzo wiele różnych reakcji czy procesów - w tym przypadku hodowli bakterii - równolegle, równocześnie. Wykorzystaliśmy tę wiedzę, by stworzyć kartridż z 640 niezależnymi komorami inkubacyjnymi. W każdej z nich możemy hodować patogeniczną bakterię w różnych środowiskach antybiotykowych. Ogromny zysk, jeśli chodzi o czas, wynika z tego, że testujemy wszystkie antybiotyki od razu. Pełna informacja jest dostępna natychmiast - wyjaśnił.  


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

shutterstock_ test covid koronawirus badania badanie 1200 free .jpg.jpg
Polacy opracowali ultraszybki i wiarygodny test na koronawirusa

Niemal od początku pojawienia się wirusa SARS-CoV-2 i pandemii przez niego spowodowanej polscy badacze włączyli się w prace związane z poznaniem mechanizmów jego działania, możliwości leczenia i diagnozowania. W ostatnich dniach zakończyły się badania kliniczne panelu SARS-CoV-2, diagnostycznego systemu, który ma wykrywać - skutecznie i bardzo szybko - zakażenie koronawirusem.

O rozwiązaniu opracowanym przez polskich badaczy i inżynierów, teście, który pozwala w sposób ultraszybki i wiarygodny wykryć koronawirusa, opowiedział w audycji "Eureka" biotechnolog dr Kamil Gewartowski.

***

Tytuł audycji: "Eureka" 

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Piotr Garstecki (prezes Scope Fluidics, Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk), biotechnolog dr Kamil Gewartowski

Data emisji: 26.07.2021 

Godzina emisji: 19.30

kk