Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 26.08.2021

Koronawirus. Dlaczego młodzi ludzie powinni się zaszczepić?

Zbliża się początek roku szkolnego i lekarze-epidemiolodzy alarmują, że wariant Delta koronawirusa SARS-C0V-2 coraz częściej atakuje dzieci i tzw. młodych dorosłych. Według najnowszych badań, opublikowanych w prestiżowym piśmie "British Medical Journal", najwięcej zakażeń występuje  w szkołach i w najbliższych tygodniach to właśnie dzieci będą narażone na zakażenia wariantem Delta.

Gość audycji "Wieczór Odkrywców" prof. Piotr Trzonkowski - kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym - opowie o potrzebie i o pożytkach szczepienia dzieci i wpływie poziomu zaszczepienia w tej grupie wiekowej na poziom zachorowań wśród osób starszych i mniej odpornych na zakażenia koronawirusem.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

Ocieplenie klimatu powoduje, że kleszcze są aktywne niemal cały rok. Atakują nie tylko zwierzęta, ale i ludzi. Najbardziej znaną chorobą spowodowaną przez kleszcze jest borelioza odkryta w latach 80. ubiegłego wieku w USA, a w Polsce rejestrowana od początku XXI stulecia.

Wyniki najnowszych badań prowadzonych przez polskich uczonych (UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy i Instytut Dendrologii PAN) i badaczy amerykańskich z University of Berkley wykazały, że babeszjoza, choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Babesia, która atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki, jest nie tylko chorobą zwierząt, ale i może wywoływać groźną chorobę u ludzi. Uczeni odkryli, że nosicielem babesi canis mogą być wszystkie stadia rozwojowe kleszcza pospolitego - także jego larwy.

O wynikach badań i praktycznym znaczeniu prac uczonych polskich i amerykańskim opowie dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - współautorka badań.

***

Na audycję "Eureka"/"Wieczór Odkrywców" w poniedziałek (30.08) po godz. 19.30 zaprasza Krzysztof Michalski.

kk