Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 19.11.2021

COVID-19 czy grypa? Polscy naukowcy opracowali nowoczesny test

Badacze z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu opracowali nowoczesny test diagnostyczny pozwalający jednocześnie na wykrycie wirusa grypy i koronawirusa SARS-CoV-2.

Posłuchaj
23:31 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_11_18 PR1_19_29_25_Eureka.mp3 COVID-19 czy grypa? Polscy naukowcy opracowali nowoczesny test (Eureka/Jedynka)

 

Test F-INe COST (Fast INfluenza Cov One Step Test) umożliwiający jednoczesne wykrywanie i różnicowanie koronawirusa oraz wirusów grypy typu A i B, wykonuje się dokładnie tak samo, jak standardowe testy molekularne na COVID-19. Wdrożenie testu do rutynowej diagnostyki nie wiąże się z żadnym specyficznym oprogramowaniem, urządzeniami czy z dodatkowymi umiejętnościami. 

szczepienia PAP 1200 (3).jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - serwis specjalny

- Podstawa techniczna tego testu jest dokładnie taka sama jak test RT-PCR, który jest używany do diagnostyk COVID. To technologia, która namnaża fragmenty informacji genetycznej, które są potem identyfikowane, analizowane i one stanowią podstawę wyniku diagnostycznego. Można zrobić tak, żeby w tej samej probówce analizować zarówno genom wirusa SARS-CoV-2, jak i wirusa grypy - powiedział w audycji "Eureka" prof. Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Jak zapewniają badacze, wynik - otrzymywany w przeciągu maksymalnie ośmiu godzin, zwykle - pięciu - jest jednoznaczny i wiarygodny, co jest niezwykle istotne w obecnej sytuacji pandemicznej, ponieważ powoduje uruchomienie jednej z dwóch różnych ścieżek nie tylko medycznych i terapeutycznych, ale także organizacyjnych związanych z restrykcjami, takimi jak kwarantanna czy izolacja.

Szczyt zachorowań na grypę w Polsce zaczyna się w styczniu i trwa co najmniej do końca marca (wyszczepialność w naszym kraju wynosi mniej niż 5 proc. społeczeństwa). Wiele objawów klinicznych zakażenia wirusem grypy jest niemal identycznych jak w przypadku infekcji koronawirusowej. Podobnie jak COVID-19, grypa, jak i jej powikłania przy chorobach współistniejących, może mieć tragiczne w konsekwencji skutki.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

"Tańczące serce" - matematyczna metoda opracowana przez polskich naukowców wspomaga kardiologów.

Jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w kardiologii jest EKG, które pokazuje bioelektryczną aktywność serca - umożliwia ocenę jego pracy i wykrycie jej zaburzeń. Jednak często lekarze mają problemy z jednoznaczną interpretacją elektrokardiogramu i w konsekwencji - z pełną oceną jakości pracy serca na podstawie bardzo wielu danych, które dostarcza EKG.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej postanowili zastosować wyrafinowane metody matematyczne - entropię, która mogłyby pomóc kardiologom w skutecznej diagnostyce i opisie tańczącego serca.

Gość: prof. Grzegorz Graff (kierownik Zakładu Równań Różniczkowych i Zastosowań Matematyki, prodziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej)

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Gość: prof. Michał Witt (dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu)

Data emisji: 18.11.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

Jedynka/instytucja.pan.p/kk