Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dariusz Krępski 25.09.2018

Samorządowa Debata Polskiego Radia 24 z kandydatami na prezydenta Kalisza

W Polskim Radiu 24 kolejna odsłona cyklu przedwyborczych debat samorządowych. Tym razem odwiedziliśmy Kalisz. Gośćmi Krzysztofa Świątka byli kandydaci na prezydenta miasta.
Uczestnicy samorządowej debaty Polskiego Radia 24Uczestnicy samorządowej debaty Polskiego Radia 24 Polskie Radio 24

Dyskusję zdominował temat warunków do życia, kształcenia i pracy mieszkańców młodego pokolenia. – Najważniejszą rzeczą jest, żeby uczniowie, studenci mieli zapewnione to, że bezpośrednio po szkole wchodzą na rynek pracy z godną pensją, zapewnioną możliwością pozyskania mieszkania, dlatego jest program „Kaliskie własne M” z 600 mieszkaniami, a 112 będzie już na wiosnę. To jednak to wymaga czasu. Najpierw budowaliśmy strategię, potem pozyskiwaliśmy pieniądze i podpisywaliśmy umowy z Urzędem Marszałkowskim – mówił obecny prezydent Grzegorz Sapiński, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Grzegorza Sapińskiego - Bezpartyjni .

- To jest kwestia przyciągnięcia biznesu państwowego, który przyniesie ze sobą konkretne zamówienia. Mam tu na myśli przemysł lotniczy, ale nie tylko. Rozmowy, które już trwają prowadzą do tego, że kaliskie WSK będzie mogło się pochwalić zamówieniami nie tylko lotniczymi, ale też szeroko pojętymi, jeśli chodzi o struktury obronne naszego kraju. 1000 złotych z budżetu miasta na każde urodzone dziecko w Kaliszu. Konkretna oferta, żeby rodzice mogli spokojnie zaplanować, także te najbardziej potrzebne, właściwe wydatki na samym początku. To jest konkret, który proponuję – mówił Piotr kaleta, kandydat Zjednoczonej Prawicy.

- W swoim programie ujęłam startupy, czyli wsparcie przedsiębiorczości młodych ludzi. Kalisz to ludzie z ogromnym potencjałem. Młodzi nie mają wsparcia szukają swojej drogi w innych większych miastach, które dają im ten potencjał. Startupy to jest konkretne wsparcie przedsiębiorczości. Mówię o 50 tys. złotych, jest taka możliwość prawna To wsparcie przez samorząd dobrych pomysłów na przedsiębiorczość w Kaliszu. Chcę realizować zamysł mieszkań do remontu dla młodych rodzin z zasobu komunalnego. Ważne, żeby osoby wyremontowały te mieszkania na koszt własny, a miasto zwolni  je z czynszu przez rok czasu – argumentowała Karolina Pawliczak, kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

- Sytuację dzietności poprawi program dofinansowania zabiegów in vitro, który zamierzamy wprowadzić w przyszłej kadencji. Większość ludzi wyjeżdża ponieważ szuka atrakcyjnych i perspektywicznych kierunków kształcenia. Akademickość jest najważniejszym czynnikiem miastotwórczym. Powinniśmy dbać o Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, która wprowadza dualny system, czyli studia w trakcie pracy. Jeżeli będzie potrzeba kadra profesorska trzeba jej pomóc w uzyskaniu mieszkań. To jest droga do przekształcenia PWSZ w Akademię Kaliską i przy dobrej współpracy kiedyś to się musi ziścić – mówił Dariusz Grodziński, kandydat Koalicji Obywatelskiej.

- Mamy pomysł na mieszkania dla młodych, czyli spółka miejska, która podpisze umowę z bankiem, miasto wtedy się nie zadłuża jest tylko gwarantem. Budujemy nowe mieszkania o wyższym standardzie dla osób z mieszkań komunalnych. Osoby te przechodzą do tych mieszkań, a zamiast czynszu mają ratę i po 15 latach mogą je wykupić. Mieszkania komunalne chcielibyśmy wyremontować i przeznaczyć osobom o mniejszych dochodach i studentom – mówił Zbigniew Maj, kandydat Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia "Tu i Teraz".

- Jeżeli ktoś chce wyjechać na studia do innego miasta to bardzo dobrze. Co zrobić, żeby on wrócił do Kalisza? Wróci wtedy, kiedy to miasto będzie podobne do tych, które widzi na Zachodzie. Największym problemem dla pracodawców w Kaliszu jest brak rąk do pracy. Musimy stworzyć takie warunki w mieście, które ściągną do nas ludzi, również z zewnątrz. Przedsiębiorcy lokalizując inwestycję biorą pod uwagę całe otoczenie, czyli funcje publiczne, oferta kulturalna, oświatowa i mieszkaniowa. Dobry mieszkaniec to dobry pracownik. Musimy zrobić wszystko, żeby Kalisz był miastem przyjaznym do mieszkania – mówił Krystian Kinastowski, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców "Wszystko i Samorządny Zgodnie dla Kalisza".

- Młodzi ludzie szukają lepiej płatnej pracy i kariery w swoim, wyuczonym zawodzie. Kalisz i m tego nie daje, bo jest antybiznesowy. Nie jest miastem przyjaznym dla biznesu. Mamy w Kaliszu tylko kilka podmiotów, które mają szansę dać młodym ludziom rozwój. Dajmy ludziom więcej zarabiać to będzie ich stać na mieszkanie. Nowe budownictwo komunalne można młodym ludziom zaoferować, ale najpierw trzeba spojrzeć czy nas na to stać – mówił Jerzy Kozłowski, kandydat Kukiz'15.


Polskie Radio 24/dk

---------------------------

Data emisji: 25.09.2018

Godzina emisji: 18:06