Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 09.02.2017

Rolnikom będzie łatwiej usuwać drzewa ze swoich działek

Po nowelizacji ustawy o ochronie środowiska możliwa jest wycinka drzew na prywatnych działkach bez uzyskiwania dodatkowych zezwoleń. Również rolnikom łatwiej jest usuwać drzewa ze swoich działek, muszą oni jednak pamiętać o pewnych uwarunkowaniach.
Posłuchaj
  • O zmianach przepisów dotyczących wycinki drzew mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: Andrzej Szweda-Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Kiedy obowiązywały stare przepisy, urzędy najczęściej zgadzały się na usuwanie drzew, wnioskowane przez obywateli, wyjaśnia Andrzej Szweda-Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody.

- Tu ważną rzeczą jest to, ile decyzji odmownych było na wnioski obywateli na usunięcie drzew. Były one małym promilem wszystkich decyzji, które były wydawane w związku z usuwaniem drzew – podkreśla gość radiowej Jedynki.

W gminach wiejskich było podobnie.

- Właściwie były wydawane tylko decyzje pozytywne, ponieważ urzędnicy wiedzą, że wydanie decyzji negatywnej wiąże się z ograniczeniem prawa własności danej osoby do użytkowania swoje działki. Wiadomo, że wycięcie drzewa na własnej działce zawsze jest podyktowane jakimś powodem ważnym dla obywatela – zaznacza ekspert.

Koniec z horrendalnymi opłatami za wycinkę

Zasadnicze zmiany przepisów dotyczą rolników.

- Przed nowelizacją ustawy rolnik, jeśli chciał doprowadzić ugór, na którym urosły drzewa, do użytkowania rolniczego, musiał wystąpić o decyzję na usunięcie drzew. Mało tego, był traktowany jako osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, i były naliczane opłaty za usunięcie tych drzew. Często były to horrendalne opłaty – np. za usunięcie drzew z 1 – 2 hektarów szły w setki tysięcy złotych - na które rolników nie było stać. Przepisy są zmienione w ten sposób, że rolnik nie musi występować o zgodę na usunięcie drzew w momencie, kiedy chce dany teren rolniczy przywrócić do produkcji rolnej – podkreśla Andrzej Szweda-Lewandowski.

Kiedy pozwolenie na wycinkę będzie konieczne?

Inaczej jest, gdy rolnik wycina drzewa, chcąc wykorzystać teren pod działalność gospodarczą.

- Jeżeli rolnik będzie chciał usunąć drzewo w celu prowadzenia działalności gospodarczej, np. wybudowania stodoły, czy obory, będzie musiał wystąpić o decyzję na usunięcie drzewa. To będzie wiązało się z opłatą. Jednak dalsza zmiana ustawy też idzie w tym kierunku, że gmina będzie mogła sama określić przypadki, w których ta opłata będzie pobierana, bądź nie będzie pobierana. Ponadto ustawa ta idzie też w tym kierunku, że będzie dawała gminie możliwość zawarcia w uchwale gminy wyjątków, które będą mówiły, w jakich jeszcze przypadkach nie będzie trzeba występować o pozwolenie na usunięcie drzew lub krzewów – tłumaczy Andrzej Szweda-Lewandowski.

A już teraz wiadomo, że jeżeli rolnik będzie chciał oczyścić działkę z drzew i krzewów, aby zbudować na niej dom, to  nie musi występować o pozwolenie na wycinkę.

Dariusz Kwiatkowski, awi