Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 22.03.2017

Wspólna Polityka Rolna UE: w jakim kierunku pójdą zmiany?

Korekta Wspólnej Polityki Rolnej w Unii Europejskiej jest zapowiadana od dawna. W jakim kierunku mogą pójść ewentualne zmiany i kiedy to nastąpi?
Posłuchaj
  • O korekcie Wspólnej Polityki Rolnej mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, który bierze udział w unijnych debatach, uważa, że ewentualne zmiany nie powinny być wprowadzane bardzo pospiesznie.

- Jesteśmy w trakcie przeglądów Wspólnej Polityki Rolnej, ale jestem za tym, żeby zmieniać jak najmniej. Tam, gdzie można, uprościć jakieś rzeczy. Jeszcze dobrze nie działają projekty w PROW, te, które są na te lata, a jak jeszcze zaczniemy je zmieniać i prosić Komisję Europejską o zgodę, to już lepiej zostawmy, tak jak jest – uważa gość radiowej Jedynki.

Po Brexicie o 3 mld euro mniej na rolnictwo?

Zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej Unii będą na pewno, chociażby dlatego, że w Unii pozostanie 27 państw.

- Jest Brexit, odchodzi nam dosyć znaczący płatnik w UE. Mówi się, że w budżecie może być o 3 mld euro mniej na rolnictwo – podkreśla ekspert.

Wyrównanie dopłat bezpośrednich niemożliwe?

Wiktor Szmulewicz sceptycznie podchodzi do postulatu wyrównania dopłat bezpośrednich we wszystkich państwach unijnych.

- Wyrównać tych dopłat pewnie się nie da. Rolnikom polskim tak naprawdę niewiele to zmienia, bo nie ma złudzeń, że dostosujemy się do płatności, które są w Niemczech, albo gdzieś indziej, bo budżetu UE na politykę rolną aż o tyle się nie da zwiększyć – mówi gość Jedynki.

W ramach PROW 2014-2020 do wykorzystania  mamy w Polsce  łącznie 13,5 mld euro. Są to zarówno środki unijne jak i krajowe.

Elżbieta Mamos, awi