Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 17.08.2017

Żywność funkcjonalna: na topie są antocyjany. Dlaczego warto je jeść?

Polscy konsumenci chcą być fit, eko, slow i chcą zdrowo jeść, by zdrowo żyć.  Stąd coraz większy popyt na żywność ekologiczną  i żywność funkcjonalną.
Posłuchaj
  • O prozdrowotnych właściwościach antocyjanów mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Andrzej Faliński, ekspert rynku handlu (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jest to generalnie pewnie objaw ogólnego procesu „mądrzenia” rynku mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Andrzej Faliński, ekspert rynku handlu.

- To „mądrzenie” polega na tym, że rzeczy, które są stosunkowo dawno znane nauce zaczynają przenikać do świadomości konsumentów. W masie żywności, która jest zdrowa, bezpieczna, zachodzi proces niejako gubienia się produktów o szczególnych właściwościach i wynajdowanie tych produktów jest rzeczą naturalną, tę drogę przeszły dawno temu witaminy – zauważa ekspert.

Czym są antocyjany?

A tę drogę, którą wcześniej przebyły witaminy, przechodzi wiele innych związków chemicznych zawartych w powszechnie dostępnych produktach żywnościowych. Są nimi np. antocyjany, czyli grupa naturalnych barwników roślinnych o właściwościach prozdrowotnych.

- W tej chwili są to antocyjany, które jako silne antyutleniacze, wspomagają leczenie – podkreśla Andrzej Faliński.

Gdzie ich szukać? 

To właśnie jest wyróżnik tzw. żywności funkcjonalnej. A antocyjany możemy znaleźć w wielu produktach.

- Możemy je znaleźć wszędzie. Występują np. w jabłku w śladowej ilości, w kalafiorze, w czarnych owocach, które śmiało można nazwać skarbem natury, np. jagodach, jeżynach, czarnej porzeczce, czy przede wszystkim aronii, najbogatszym źródle antocyjanów – wymienia ekspert.
Te warzywa i owoce oczywiście możemy jeść na surowo, ale tak jak np. w przypadku aronii, warto poszukać także ich przetworów. Szczególnie że, co ważne antocyjany, w przeciwieństwie do witamin, w procesie obróbki, nie tracą swoich właściwości.

Rynek żywności funkcjonalnej rośnie

Według analiz firmy Euromonitor rynek żywności funkcjonalnej tylko w Unii Europejskiej w 2020 roku będzie miał wartość ponad 40 mld euro i jest to jeden z najszybciej rozwijających się rynków na świecie. W Polsce jest on obecnie wart ponad 1 mld euro.

Elżbieta Mamos, Anna Wiśniewska