Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 25.10.2017

Czy cukier będzie tańszy?

Unia Europejska uwolniła rynek cukru. Co to oznacza dla polskich firm i konsumentów?
Posłuchaj
  • Jak zmienią się ceny cukru po zniesieniu limitów produkcyjnych w UE w audycji Agro-Fakty mówi Paweł Wyrzykowski, analityk banku BGŻ BNP Paribas (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- W tym roku zostanie zebranych prawie 14,5 mln ton buraków cukrowych, czyli o milion ton więcej niż to miało miejsce przed rokiem - ocenia Paweł Wyrzykowski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

UE zwiększy produkcję o 20 proc.

Polski rynek cukru jest ściśle związany z rynkiem europejskim. Jakie są prognozy dotyczące produkcji cukru w sezonie 2017-2018?

- Produkcja cukru w Unii Europejskiej w sezonie 2017/2018 ma być o 20 proc. większa niż to miało miejsce przed rokiem. Nadal jednak produkcja cukru w Unii Europejskiej będzie nieco mniejsza niż zapotrzebowanie. W związku z tym prawdopodobnie zmniejszy się import cukru do Unii Europejskiej – wyjaśnia analityk.

Ceny cukru będą spadać

Prognozowana polska produkcja cukru w sezonie 2017/2018 to 2 , 1 mln to, przy krajowym zapotrzebowaniu rzędu 1,75 mln t. Czy to oznacza, że polscy producenci cukru łatwo i po dobrych cenach będą mogli wyeksportować jego nadwyżki?

- Ze względu na uwolnienie rynku cukru przestały obowiązywać limity produkcyjne. W tej sytuacji cukru będzie więcej, zaś ceny tego surowca w Unii Europejskiej będą dostosowywać się do cen światowych, które są niższe, czyli możemy liczyć na spadek ceny cukru w najbliższym czasie – dodaje.

Analitycy uważają jednak, że  Polska jest wśród tych krajów Unii, które mogą skorzystać na zniesieniu kwot cukrowych.

Elżbieta Mamos, abo