Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 03.11.2017

Eksporterzy żywności znowu radzą sobie lepiej

Mówi się, że eksport jest lokomotywą gospodarki. Dobrze widać to na przykładzie osiągnięć polskiego przemysłu spożywczego, podkreśla w rozmowie z Naczeną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK.
Posłuchaj
  • O eksporcie produktów rolno-spożywczych mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku prawie 27 proc. przychodów branży przetwórstwa żywności stanowiły właśnie przychody ze sprzedaży zagranicznej. Ten wskaźnik charakteryzuje się trwałym wzrostem w ciągu ostatnich lat i również w pierwszej połowie tego roku utrzymuje się na wysokim poziomie – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

2016 rok nie był szczegónie udany

W minionym roku spadła dynamika wzrostu eksportu żywności.

- W 2016 roku wartość eksportu produktów rolno-spożywczych przekroczyła 24 mld euro i było to o niecałe 2 proc. więcej w relacji rocznej. Przyzwyczailiśmy się, obserwując eksport, do tej dynamiki na poziomie kilku, a nawet kilkunastu proc. Natomiast 2016 rok nie był najłatwiejszym czasem dla eksporterów. Działali oni w niekorzystnych warunkach spadku cen na rynkach światowych, co wprost przełożyło się na osiągane przez nich wyniki w eksporcie. Ta strategia rozwoju na rynkach zagranicznych jednak została utrzymana i ostateczny wynik skończył się na plusie, mimo tych niekorzystnych okoliczności – zaznacza ekspert.

Wzrost wartości eksportu

W bieżącym roku ceny produktów rolnych poszły w górę, co przyczynia się do wzrostu wartości eksportu.

- Ceny surowców rolnych notowane na rynkach światowych oraz na rynku unijnym są wyższe, co sprzyja wynikom eksportu. Po 6 miesiącach wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła prawie 13 mld euro. To jest o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – podaje liczby Grzegorz Rykaczewski.

Eksperci przewidują, że w tym roku wartość eksportu polskiej żywności wyniesie ponad 25 mld euro.

Dariusz Kwiatkowski, awi