Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 22.11.2017

Walka ze smogiem: pora na obniżenie emisji z naszych pieców

Unijne normy zanieczyszczenia powietrza są w Polsce przekraczane przez 150 dni w roku.  Walka ze smogiem jest więc działaniem absolutnie priorytetowym i dlatego Ministerstwo Środowiska zdecydowało się na przygotowanie kampanii edukacyjnej „Stop Smog”.
Posłuchaj
  • O kampanii "Stop Smog" mówił w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki: Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jakie są cele tej kampanii mówi Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska, który kampanie realizuje.

- Generalnym celem kampanii jest podniesienie świadomości Polaków w zakresie emisji i zanieczyszczeń, jakie występują w wyniku spalania paliw w naszych domach, podczas ogrzewania czy podczas produkcji ciepłej wody użytkowej – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Największe zanieczyszczenie powietrza z domowych pieców

Obecnie największe zanieczyszczenie powietrza jest powodowane przez emisję gazów i pyłów pochodzących z naszych domowych pieców, przyznaje dyrektor Szczepański.

- 88 proc. pochodzi z niskiej emisji, czyli indywidualnych źródeł spalania – podaje liczby ekspert.
 
Pora na obniżanie emisji z prywatnych palenisk

Pod kontrolą jest emisja zanieczyszczeń pochodzących z  dużych elektrowni i elektrociepłowni, teraz pora na obniżanie emisji z małych prywatnych palenisk. Mają w tym pomóc nowe regulacje prawne.

- Decyzje zostały podjęte, wicepremier minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wydał rozporządzenie, w którym już zabronił produkcji innych pieców niż piątej generacji. Natomiast w lipcu 2018 roku nie kupimy już pieca o niższej kategorii niż piąta. Rząd zakłada, że już w 2023 roku nie będzie już można spalać paliw stałych w innych piecach niż te piątej generacji – wyjaśnia ekspert.

Kampania edukacyjna „Stop Smog” realizowana jest przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy. Projekt współfinansowany ze środków Funduszy Norweskich. Wszyscy zainteresowani tym tematem  mogą kontaktować się z ekspertami pod adresem e-mailowym: srodowiskozyciem@ios.gov.

. .

Elżbieta Mamos, awi