Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 17.02.2021

Czy warto złomować auto?

Jak wygląda procedura złomowania auta? Jakie warunki musi spełnić pojazd, aby zarobić na jego złomowaniu? Czy warto oddać wrak na nielegalne złomowisko?

Dwie podstawowe przyczyny złomowania pojazdu to rozległe uszkodzenia wynikające z wypadku oraz awarie związane z wiekiem samochodu. By nie płacić za niego obowiązkowego ubezpieczenia OC, należy go wyrejestrować.

Jeżeli samochód został skradziony, sprzedany za granicę lub zniszczony  – sprawa wydaje się prosta. W innym wypadku potrzebujemy odpowiedniego zaświadczenia ze stacji demontażu lub punktu zbierającego pojazdy.

Posłuchaj
02:46 złomowanie auta - Adam Małyszko_20767160_2021-02-15T22-37-57.000 (online-audio-converter.com).mp3 Złomowanie samochodu - Adam Małyszko (Rozrusznik/PRK)

Stacja demontażu

Oddając pojazd do legalnie działającej stacji demontażu (auto-złomowiska), musimy przedstawić dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne. Pracownicy unieważnią te dokumenty w dniu przyjęcia auta, a my dostajemy stosowne zaświadczenie. Powinniśmy udać się z nim do Wydziału Komunikacji we właściwym dla miejsca zamieszkania mieście. Potwierdzenia wyrejestrowania nie otrzymamy od ręki (szczególnie w czasie epidemii), lecz dopiero po kilku tygodniach. 

Ile można zarobić?

Na złomowaniu samochodu możemy sporo zarobić – to od kilkuset złotych, do nawet kilkudziesięciu tysięcy!

Za zwykłe, kilkunastoletnie auto nie możemy oczekiwać "kokosów" - zwykle zamkniemy się w kwocie ok. 1000 złotych. Za nowe auto, klasy premium, które ma szkodę całkowitą i nie nadaje się do eksploatacji, możemy uzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Stacje demontażu działające nielegalnie mogą kusić jeszcze wyższymi cenami za wrak. Jest to pozorny zysk – co prawda dostaniemy kilka groszy więcej, ale nie otrzymamy stosownego zaświadczenia do Wydziału Komunikacji i nie wyrejestrujemy auta!

Jeżeli będziesz ubiegał się o zwrot pieniędzy za niewykorzystane OC, powinieneś otrzymać wyrównanie od dnia przekazania auta do stacji demontażu.

Środowisko

​Odrębna kwestia to troska o środowisko. Legalnie działająca stacja demontażu odzyskuje 95% naszego auta w ramach szeroko pojętego recyklingu. Oznacza to, że nie ma szans, byśmy podczas niedzielnego spaceru zobaczyli fragmenty naszego samochodu porozrzucane po lesie. Ważne też, byśmy nie wykręcali i nie demontowali auta na własną rękę. Jeżeli podczas ważenia samochodu w stacji demontażu auto nie osiągnie 90% masy właściwej, będziemy musieli zapłacić za jego utylizację. Innymi słowy - zamiast zarobić, stracimy. 



Patryk Kuniszewicz


CZYTAJ TAKŻE: