Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 11.04.2021

Policja skontroluje kierowców z powietrza!

Gdy w grach wyścigowych typu "Need For Speed" osiągamy odpowiednio wysoki poziom zainteresowania ze strony policji, możemy spodziewać się tego, że do akcji pościgowej włączą się jednostki latające. Nad samochodem krąży wtedy helikopter, abyśmy nie umknęli z pola widzenia komputerowych policjantów. Okazuje się, że gra zapowiedziała rzeczywistość. Niebawem Policja skontroluje kierowców z powietrza! 

Czego potrzebujemy, aby zainteresowała się nami Policja? Wystarczy chociażby ignorować zasady pierwszeństwa!

Jeżeli nie przepuścisz kogoś na światłach nie spodziewaj się jednak helikoptera niczym z amerykańskich produkcji filmowych, a raczej policyjnego drona. Ten bezzałogowy statek powietrzny będzie kontrolował drogi m.in. województwa warmińsko-mazurskiego. Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie mają go na wyposażeniu od początku marca.

Dron posiada kamerę z 30-krotnym zoomem oraz zestaw baterii, pozwalających na prawie 30-minutowy lot każda – wylicza asp. Rafał Jackowski z olsztyńskiej KWP. – Nie zmierzy prędkości samochodów na drodze, ale pomoże w ujawnianiu innych wykroczeń – tłumaczy mł. insp. Mariusz Tański, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie:

Posłuchaj
00:34 mł. insp. Mariusz Tański o dronie.mp3 Co może policyjny dron? (Na luzie/PRK)

Nagrania z drona mogą posłużyć policjantom jako dowód w sprawie. Zarejestrowany materiał będzie przydatny m.in. w sytuacji, gdy kierowca nie zgodzi się z decyzją funkcjonariusza.


Od początku marca bezzałogowy statek powietrzny zdążył już wziąć udział w kilkunastu policyjnych akcjach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Czy dron w rękach Policji to skuteczne narzędzie do walki z wykroczeniami drogowymi?

Posłuchaj
00:23 asp. Rafał Jackowski - akcja z udziałem drona.mp3 Czy dron w Policji jest skuteczny? (Na luzie/PRK)

-

Drony w służbie bezpieczeństwu! / Lubuska Policja Drony w służbie bezpieczeństwu! / Lubuska Policja

Pomysł wykorzystania drona do ujawniania tego typu wykroczeń podoba się Marcinowi Kiwitowi, egzaminatorowi nadzorującemu z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, a zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu; wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim – to są niestety wykroczenia, można powiedzieć, nierejestrowalne. W związku z tym [użycie drona – red.] jest rozwiązaniem jak najbardziej słusznym z perspektywy bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi egzaminator i dodaje, że kierowca, który przestrzega zasad ruchu drogowego, nie powinien się niczego obawiać.


Czy drony w rękach funkcjonariuszy drogówki przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach? Z pewnością tak! 

Prowadź samochód zgodnie z przepisami, a nie będziesz musiał obawiać się czyhającego oka sprawiedliwości! 


P. Bedliński 


CZYTAJ TAKŻE: