Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 25.11.2022

7 niebezpiecznych zachowań za kierownicą

Jak mówi przysłowie – czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Utrwalane przez lata nieprawidłowe wzorce budują złe nawyki, mające bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Które niebezpieczne zachowania są najpopularniejsze u polskich kierowców?

Nieznajomość przepisów

Instruktor nauki jazdy Tomasz Kulik wskazuje, że gros kierowców po prostu nie zna przepisów ruchu drogowego. Problemem okazuje się m.in. wykorzystanie strzałki warunkowej na skrzyżowaniu – wielu użytkowników ruchu nie wie, że należy się przed nią zatrzymać, rozejrzeć i dopiero, gdy upewnimy się, że droga jest pusta możemy kontynuować jazdę.

Posłuchaj
00:56 kulik 1.mp3 Nieznajomość przepisów (Wysokie Obroty/PKR)

-

Brak świadomości zagrożeń

Do złych nawyków polskich kierowców należy również zachowywanie zbyt małego odstępu między pojazdami, nieprawidłowe ustawienie lusterek samochodowych, czy jazda z zaparowanymi szybami. Takie niebezpieczne zachowania wynikają z niewiedzy i szumów w rozumieniu ciągu przyczynowo-skutkowego.

Posłuchaj
01:00 kulik 2.mp3 Świadomość zagrożeń (Wysokie Obroty/PRK)

Patrzenie na pieszych "z góry"

Nieprawidłowe nawyki zauważalne są także w podejściu kierowcy do pieszego. Prowadząc samochód często zapominamy, że to właśnie oni mają w większości przypadków pierwszeństwo. Pewnie przejeżdżamy przez przejście dla pieszych, nie licząc się z tym, że w każdej chwili na ulicę może wejść ktoś, przed kim nie zdążymy zahamować. Oddzielną kwestią jest fakt, że niezmotoryzowani użytkownicy dróg często bezrefleksyjnie wchodzą na jezdnię generując potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Na drogę nie można wchodzić aż do momentu całkowitego zatrzymania się pojazdu – zauważa Tomasz Kulik.

Posłuchaj
00:40 kulik 3.mp3 Traktowanie pieszych (Wysokie Obroty/PRK)

-

Niedoświetlenie

Na polskich drogach często widzimy też użytkowników, którzy nieprawidłowo korzystają ze świateł samochodowych. Kierowcy często zapominają o przełączaniu świateł do jazdy dziennej na światła mijania, co częściowo może wynikać po prostu z lenistwa. Światła do jazdy dziennej zapalają się same podczas uruchamiania samochodu. O zmianie na światła mijania trzeba pamiętać już samemu. Co prawda w wielu nowoczesnych samochodach montowane jest automatyczne przełączanie świateł, ale niestety nie zawsze działa ono bez zarzutu.

Posłuchaj
00:58 kulik 4.mp3 Światła (Wysokie Obroty/PRK)

Dymek za kółkiem i bałagan

Palenie papierosów to kolejny ze złych nawyków. Pomijając fakt, że samo w sobie jest szkodliwe dla zdrowia i życia, może także stwarzać niebezpieczne sytuacje podczas prowadzenia auta. Bezpośrednie zagrożenie generuje także np. rzucona w tył auta butelka, która turlając się po podłodze może zablokować pedał hamulca, a w czasie kolizji staje się pociskiem, który może roztrzaskać się na Twojej głowie. Porządek w aucie naprawdę może uratować Ci życie!

Posłuchaj
00:43 kulik 5.mp3 Palenie w aucie i bałagan (Wysokie Obroty/PRK)

00:46 kulik 6.mp3 Porządek gwarantuje bezpieczeństwo! (Wysokie Obroty/PRK)

-

Mocowanie nawigacji

Obecnie wewnątrz kabiny montujemy coraz więcej urządzeń elektronicznych - głównie kamery, ekrany nawigacji i smartfony. Urządzenie z jednej strony nie powinno zasłaniać szyby, ale z drugiej nie może być umieszczone zbyt nisko. Dlaczego prawidłowe zamontowanie gadżetów jest tak ważne?

Posłuchaj
00:59 kulik 7.mp3 Montaż gadżetów w samochodzie (Wysokie Obroty/PRK)

Pozycja za kółkiem

Jak mówi Kuba Bielak, dziennikarz motoryzacyjny oraz ekspert z dziedziny bezpieczeństwa jazdy samochodem i metodyki treningu jazdy samochodem - częstym złym przyzwyczajeniem jest nieprawidłowa pozycja w trakcie jazdy. Powinieneś znaleźć granicę między przyklejaniem nosa do przedniej szyby, a prowadzeniem auta w pozycji leżącej. W obu tych przypadkach nieprawidłowe pozycje ograniczają pole widzenia i uniemożliwiają pełną kontrolę nad pojazdem.

Posłuchaj
00:47 bielak 1.mp3 Pozycja w samochodzie (Wysokie Obroty/PRK)

 

R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: