Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 12.06.2021

Z nami koniec. Odchodzę.

Na ulicach często możemy spotkać porzucone, stare i nikomu niepotrzebne samochody. To plaga polskich miast i miasteczek. Kto i dlaczego decyduje się na tak dramatyczne rozstanie ze swoim czterokołowym przyjacielem? W jaki sposób możemy z tym walczyć? Czy sprawa rzeczywiście jest skomplikowana?

Porzucone auta spotkać można właściwie wszędzie – na chodnikach miejskich, osiedlowych uliczkach i terenach prywatnych. W innych dużych miastach sytuacja jest niemal identyczna. Marek Anioł, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Krakowie twierdzi, że nie ma szczególnie dobrych miejsc do porzucenia samochodu.

Posłuchaj
00:34 wrak 2.mp3 Gdzie najczęściej porzuca się auta? (Wysokie Obroty/PRK)

Wśród pozostawionych na pastwę losu aut są także i takie, których stan nie wskazuje na to, że są wrakami – informuje Robert Gogola, Rzecznik Prasowy Straży Miejskiej w Lublinie.

Posłuchaj
01:29 wrak 3.mp3 Te samochody są w naprawdę dobrym stanie! (Wysokie Obroty/PRK)

-

Czy porzucone samochody to rzeczywiście duży problem większości polskich miast? Tomasz Baran, naczelnik Wydziału Środowiska w Urzędzie Miejskim w Dębicy twierdzi, że niezależnie od wielkości miejscowości problem jest taki sam. Różni się jednak skala zjawiska.

Posłuchaj
00:49 wrak 1.mp3 Różnicę robi skala! (Wysokie Obroty/PRK)

-


Porzucone samochody oraz pozostawione wraki są nieustannie monitorowane. Na czym polega ta procedura?

Priorytetem jest próba ustalenia właściciela. Kiedy jest to niemożliwe, a auto znajduje się na drodze miejskiej, wrak szybko usuwany jest przez służby. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli pojazd pozostawiono na drodze wewnętrznej, terenie prywatnym lub należącym do wspólnoty mieszkaniowej. Straż Miejska może wówczas wyłącznie apelować do właściciela, aby zadbał o swój pojazd i sam go usunął. Rzadko przynosi to jednak zamierzony skutek.
Po otrzymaniu zgłoszenia oraz sprawdzeniu, czy samochód rzeczywiście stoi nieużywany przez długi czas, służby transportują auto na parking miejski. Koszty holownika i „noclegu” ponosi właściciel pojazdu. Jeżeli w ciągu 6 miesięcy nikt nie zgłosi się po auto, przechodzi ono na własność gminy, która może je sprzedać.

Posłuchaj
00:57 wrak 5.mp3 Auto zaczeka na właściciela (Wysokie Obroty/PRK)

-


Po polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów. Wiele z nich importowanych jest od naszych zachodnich sąsiadów w nienajlepszym stanie technicznym. Czy ma to wpływ na wzrost liczby porzucanych wraków?

Posłuchaj
00:32 wrak 4.mp3 Czy import samochodów z Niemiec potęguje zjawisko? (Wysokie Obroty/PRK)

-


Tomasz Baran, naczelnik Wydziału Środowiska w Urzędzie Miejskim w Dębicy twierdzi, że opuszczony samochód oprócz nieprzyjemnych wrażeń estetycznych może być także zagrożeniem! Płyny eksploatacyjne wyciekające z auta mogą dostawać się do gleby i ją zanieczyszczać, a uszkodzone plastiki czy metalowa karoseria fizycznie zagrażać przechodniom i ciekawskim dzieciom.

Posłuchaj
00:48 wrak 6.mp3 Jest brzydko i niebezpiecznie! (Wysokie Obroty/PRK)

Porzucone samochody to plaga polskich miast. Aby pozbyć się tego estetycznego dramatu z ulic naszych miejscowości potrzeba gruntownych zmian w prawie, które umożliwiłyby obciążenie całkowitymi kosztami „sprzątania” właściciela pojazdu – tak, aby legalne złomowanie było prostszą i tańszą opcją.

W jaki inny sposób można walczyć z tym problemem? Dajcie znać w aplikacji PRK oraz na naszej stronie internetowej!

R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: