Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 23.06.2021

Warsztaty samochodowe: coraz więcej pracy, coraz mniej pracowników

Biurokracja, certyfikaty i brak rąk do pracy! Dziś o problemach warsztatów samochodowych. Dlaczego nikt nie chce pracować przy naprawach samochodów?

Czy pandemia koronawirusa zmieniła branżę warsztatową? Oczywiście! Niektóre usługi cieszyły się znacznie większą popularnością, niż przed rokiem. Według danych portalu dobrymechanik.pl - odnotowano wzrost umówionych wizyt związanych m.in. z ozonowaniem klimatyzacji (o około 261%) i jej napełnieniem (o 77%) oraz wymianą opon (o 255%).

Ludzie mieli wreszcie czas na to, aby zająć się sprawami związanymi z funkcjonowaniem samochodu – przekonuje Adam Leonhard, właściciel autoserwisu w Warszawie.

Posłuchaj
00:27 Leonard_3.mp3 Więcej pracy w warsztatach - wszystko przez COVID-19! (Wysokie Obroty/PRK)

Jednym z podstawowych problemów dzisiejszych warsztatów są braki wiedzy u mechaników – często przychodząc do pracy zaraz po szkole nie znają podstaw. Wielu osobom po prostu nie chce się uczyć i dokształcać, a dodatkowo wydaje im się, że pozjadali wszystkie rozumy. Dotyczy to szczególnie młodszych pracowników. Z drugiej strony sen z powiek właścicieli warsztatów spędza brak rąk do pracy.

Ciężko na dłużej zatrzymać u siebie pracownika i nauczyć tego, czego nie wie. Jesteśmy przedsiębiorczy i chcemy działać na własny rachunek - mówi Adam Leonhard.

Posłuchaj
00:28 Leonard_1 (mp3cut.net).mp3 Problem początkującego: brak wiedzy (Wysokie Obroty/PRK)

01:08 Leonard_2.mp3 Chęci do pracy są najważniejsze! (Wysokie Obroty/PRK)

01:17 Leonard_4.mp3 Bezpieczeństwo jest najważniejsze! (Wysokie Obroty/PRK)

-


A co ze starszymi i doświadczonymi mechanikami? Okazuje się, że na przeszkodzie często staje komputer!

Posłuchaj
01:08 Leonard_5.mp3 Komputer jest dziś niezbędny (Wysokie Obroty/PRK)

Prowadzenie warsztatu wiąże się z dużymi kosztami i nadmierną biurokracją – liczba przepisów, ich niejasność i nieprecyzyjność powodują, że wiele osób zastanawia się nad przebranżowieniem. Mimo to, wszelkie opłaty związane z niekiedy absurdalnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska czy wyposażenia warsztatu koniec końców i tak spadają na klientów.

- Z pewnością dałoby się to uregulować. Potrzebne są chęci i chwila zastanowienia – mówi Adam Leonhard.

Posłuchaj
00:33 Leonard_6.mp3 Absurdalne przepisy urzędników (Wysokie Obroty/PRK)

00:54 Leonard_7.mp3 Ochrona środowiska w warsztatach to abstrakcja! (Wysokie Obroty/PRK)

00:37 Leonard_8 (mp3cut.net).mp3 Koszty i tak ponosi klient (Wysokie Obroty/PRK)

Dobry warsztat samochodowy to przedsiębiorstwo, które potrafi wygenerować naprawdę duże pieniądze. W związku z tym, że coraz mniej osób decyduje się na pracę w tym zawodzie, dostęp do mechanika może być niebawem tak ograniczony, jak do najlepszego w województwie neurochirurga – na wizytę będziemy czekać 8 miesięcy. Mówisz, że to niemożliwe? Obyś miał rację….


Łukasz Siudak


CZYTAJ TAKŻE: