Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 24.09.2022

Czy kurs doszkalający to wstyd dla wieloletniego kierowcy?

„Człowiek uczy się całe życie” – prawda ta nie omija umiejętności wykorzystywanych w ruchu ulicznym. Zmieniające się przepisy oraz coraz to nowsze systemy samochodowe sprawiają, że nie możemy zatrzymać się jedynie na ukończonym kursie prawa jazdy. Dlaczego warto zainwestować w dodatkowe szkolenie? Dlatego, że może uratować Ci to życie!

Technologia motoryzacyjna i samochody nieustannie się zmieniają. Wraz z tym ewolucji ulega także i technika ich prowadzenia. Jako przykład weźmy cofanie – kiedyś wykonując manewr należało odwrócić głowę w tył i przytrzymując prawą ręką fotel pasażera zobaczyć to, co dzieje się za samochodem. Później wystarczyło już tylko patrzeć w lusterka. Obecnie w samochodach coraz bardziej powszechne są kamery cofania, dzięki którym manewr jest dużo prostszy. Każde „udoskonalenie” trzeba jednak opanować na tyle, aby swobodnie i bezpiecznie z niego korzystać.

Nieustannie zmieniają się też przepisy ruchu drogowego. Jako czynni użytkownicy dróg powinniśmy być na bieżąco z każdą wprowadzaną modyfikacją.

– Doszkalanie dotyczy nie tylko „świeżaków” za kierownicą, ale każdego z kierowców bez względu na wiek czy staż w prowadzeniu auta – twierdzi Dariusz Kowalczuk z motofakty.pl

W krajach skandynawskich kierowcy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy mają obowiązek odbycia kursu jazdy zimowej - mogą doszkolić się m.in. z wyprowadzania samochodu z poślizgu oraz poćwiczyć technikę prowadzenia pojazdu po śniegu i śliskich nawierzchniach. Ośrodki doszkalające to nie zagraniczny wymysł dla bogaczy – miejsca, w których podszkolimy się z techniki jazdy bez problemu znajdziemy także i w Polsce. Udział w kursach nie należy do najtańszych, ale czy nie warto zainwestować we własne bezpieczeństwo?

Posłuchaj
01:16 kurs 1.mp3 Obowiązek w Zimowej Szkole Jazdy (Wysokie Obroty/PRK)

Kurs prawa jazdy uczy obsługi samochodu oraz poruszania się nim w normalnym ruchu ulicznym. Dopiero dodatkowe lekcje przedstawiają strategie radzenia sobie w sytuacjach, gdy porządek na drodze zostaje zaburzony. Czego dowiemy się na podstawowym kursie doszkalającym?

Posłuchaj
01:12 kurs 2.mp3 Kurs na prawo jazdy to nie wszystko! (Wysokie Obroty/PRK)

01:16 kurs 3.mp3 Czego nauczymy się na dodatkowych lekcjach? (Wysokie Obroty/PRK)

– Kurs doszkalający oferuje nam nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktykę nastawioną na automatyzację ruchów. Wielokrotnie wykonywane powtórzenia mają wykształcić nawyki na zasadzie odruchu warunkowego, z których jako kierowcy korzystać będziemy swobodnie i niemal intuicyjnie, zwłaszcza wtedy, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia – mówi Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Posłuchaj
01:08 kurs 4.mp3 Dodatkowe lekcje to same plusy! (Wysokie Obroty/PRK)

-


Kurs pozwala otworzyć kierowcy oczy na czyhające na każdym kroku niebezpieczeństwo. Realizowany na własnym samochodzie pozwala nie tylko na poznanie technik radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, ale także pokazuje jak stosować zasady ecodrivingu.


Posłuchaj
01:19 kurs 7.mp3 Kurs to przede wszystkim praktyka! (Wysokie Obroty/PRK)

00:58 kurs 5.mp3 Warto przejść trening własnym samochodem (Wysokie Obroty/PRK)

01:10 kurs 6.mp3 Kurs to szansa na sprawdzenie swoich umiejętności (Wysokie Obroty/PRK)

Wielu z nas uważa się za świetnych kierowców. Często nasza opinia ma jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zachęcamy do korzystania z dodatkowych lekcji, bo jak wiadomo – trening czyni mistrza!

R. Kilen

CZYTAJ TAKŻE: