Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 28.07.2021

Upał - samochodowe zagrożenia

Trwa lato, a wraz z nim powróciły upały. W ostatnich tygodniach temperatura niejednokrotnie przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Kiedy z nieba leje się żar, samochód w mgnieniu oka zmienia się w nagrzany, blaszany piecyk. Jak się zachować, aby uniknąć ryzyka związanego z przegrzaniem?

W czasie upałów, już po 20 minutach od wyprowadzenia samochodu z chłodnego garażu temperatura wewnątrz pojazdu osiąga 50 stopni. Nikogo nie powinien dziwić więc fakt, że w takich warunkach pozostawienie dziecka w samochodzie - nawet na krótką chwilę - może zagrażać jego zdrowiu i życiu.

Organizm dziecka szybko się odwadnia. Już po kilku minutach może nastąpić utrata przytomności, udar cieplny, a nawet zatrzymanie krążenia i w konsekwencji śmierć.

Posłuchaj
01:21 gorąco1.mp3 Dziecko w aucie (Wysokie Obroty/PRK)

-


Nagrzane samochody to też ogromne zagrożenie dla życia zwierząt – przypomina sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Posłuchaj
00:33 gorąco2.mp3 Pies też człowiek! (Wysokie Obroty/PRK)

Większość zwierząt pozbywa się nadmiaru temperatury przez dyszenie. W aucie nie mają warunków do ochłodzenia ciała. Dochodzi przez to do udaru cieplnego, który może zakończyć się śmiercią – przestrzega lekarz weterynarii Ewa Bieniek, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce z Kliniki Małych Zwierząt SGGW.

Posłuchaj
01:16 gorąco 8.mp3 Udar cieplny u zwierząt (Wysokie Obroty/PRK)

Widząc zamknięte w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę – reagujmy! O tym, co zrobić w takiej sytuacji sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Posłuchaj
01:36 gorąco 5.mp3 Co robić, gdy widzimy zamknięte w aucie dziecko? (Wysokie Obroty/PRK)

-


Zawezwanie osób znajdujących się w pobliżu, wybicie szyby oraz wezwanie odpowiednich służb – to wszystko może okazać się bezcenne dla ratowania życia, uwięzionego w pojeździe dziecka czy zwierzaka.


Podczas upałów powinniśmy również zwracać uwagę także na to, co przewozimy w naszych autach. Często są to bowiem rzeczy, które mogą po prostu wystrzelić – zwraca uwagę sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Pod wpływem działania wysokiej temperatury pozostawiona w nagrzanym samochodzie puszka gazowanego napoju lub środek do czyszczenia w aerozolu mogą eksplodować. Powinniśmy pamiętać, aby tego typu przedmioty nie były narażone na bezpośrednie działania słońca – możemy umieścić je w bagażniku lub „w nogach” pasażera, przykrywając dodatkowo kocem.

Posłuchaj
00:35 gorąco 3.mp3 Materiały wybuchowe w samochodzie (Wysokie Obroty/PRK)

Nagrzane wnętrze samochodu wpływa negatywnie także na elektronikę. Może zdarzyć się bowiem tak, że zawiedzie nas np. centralny zamek. Trzymane w aucie telefony komórkowe i nawigacje także mogą odmówić posłuszeństwa. Z myślą o takich sytuacjach zawsze warto mieć w schowku tradycyjną, papierową mapę.

Posłuchaj
01:08 gorąco 4.mp3 Wpływ temperatury na elektronikę (Wysokie Obroty/PRK)

W czasie upałów nie powinniśmy również zostawiać leków w samochodzie – przypomina Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej. Wysoka temperatura wpływa na ich właściwości, przez co mogą stać się niebezpieczne dla zdrowia.

Posłuchaj
01:31 gorąco 6.mp3 Słońce zmienia właściwości leków (Wysokie Obroty/PRK)

Pozostawianie w nagrzanym aucie otwartych butelek z napojami to również zły pomysł – wyjaśnia dr Jacek Postupolski, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Żywności w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny. To samo dotyczy resztek żywności, w których w wysokich temperaturach bakterie namnażają się w ekspresowym tempie. W samochodzie nie powinniśmy przechowywać w szczególności wędlin, produktów mleczarskich, czy owoców. W upale produkty te szybciej się psuja, a ich spożycie może skutkować zatruciem pokarmowym.

Posłuchaj
00:42 gorąco 9.mp3 Jedzenie pozostawione w samochodzie. Co może się stać? (Wysokie Obroty/PRK)

01:00 gorąco 10.mp3 Przechowywanie żywości w aucie (Wysokie Obroty/PRK)

-


Jak w takim razie powinno się przechowywać jedzenie podczas np. dalekiej podróży samochodem? Stosując lodówki samochodowe, wkłady chłodnicze lub po prostu zamrożoną w plastikowej butelce wodę.

Posłuchaj
00:48 gorąco 11.mp3 Lodówki samochodowe metodą na bezpieczne jedzenie (Wysokie Obroty/PRK)

Lato to czas, w którym staramy się czerpać ze słońca jak najwięcej. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z jego uroków rozsądnie i na pierwszym miejscu zawsze stawiać bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: