Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 22.08.2021

Najlepsza metoda na obniżenie temperatury w samochodzie

Największe tegoroczne upały są już prawdopodobnie za nami. Nawet z obecnymi temperaturami możliwe jest jednak nagrzanie wnętrza auta do ponad 60 stopni Celsjusza. Jeden z niemieckich portali przeprowadził test, którego wyniki mówią jasno – masz realny wpływ na obniżenie temperatury w samochodzie. Jak to zrobić?

Aby sprawdzić, co w największym stopniu chroni wnętrze pojazdu przez nadmiernym nagrzaniem, przetestowano kilka identycznych samochodów (Dacia Duster) wyposażając je w różnego rodzaju zabezpieczenia – plandekę zakrywającą wszystkie okna pojazdu, odblaskową folię stosowaną na zewnątrz auta, odblaskową folię stosowaną wewnątrz samochodu oraz biały ręczniczek rozkładany na desce rozdzielczej. W teście brały udział także: auto z przyciemnianymi bocznymi szybami oraz dwa samochody kontrolne – biały i czarny.

Źródło: https://de.motor1.com/photo/6033499/adac-sonnenschutzmassnahmen-test-2021/ Źródło: https://de.motor1.com/photo/6033499/adac-sonnenschutzmassnahmen-test-2021/

Pojazdy ustawiono w rzędzie i poddano działaniom promieni słonecznych.

Jakie były wyniki testu?

  • Czarny samochód kontrolny rozgrzał się do 53°C.
  • Przyciemnienie szyb bocznych spowodowało, że temperatura wewnątrz była zaledwie o 2°C niższa, niż w aucie kontrolnym. Mimo to, znacznie obniżyła się temperatura siedzeń – spadek o 9°C
  • Odblaskowa osłona przeciwsłoneczna wewnątrz pojazdu oraz biała tkanina na desce rozdzielczej przyniosły stosunkowo niewielki efekt – samochód rozgrzał się do odpowiednio 49°C i 50°C.
  • Porównanie białego pojazdu z czarnym wykazało, że kolor także ma wpływ na temperaturę wewnątrz auta. Na lakierowanej powierzchni różnica była znacząca - 65°C w na czarnym i 44°C na białym kolorze. Upał wewnątrz białego auta był o 5°C niższy, niż w czarnym.
  • Zewnętrzna folia przeciwsłoneczna dała wynik 45°C.
  • Plandeka naciągana od góry okazała się najskuteczniejszym rozwiązaniem - wnętrze było całkowicie osłonięte przed promieniami słonecznymi, a temperatura wyniosła 43°C.


Każde z testowanych zabezpieczeń obniżyło temperaturę wewnątrz samochodu. Najskuteczniejsza okazała się zewnętrzna plandeka, która ograniczała dostęp światła i uniemożliwiała nadmierne nagrzewanie.

Pamiętajcie, że przy wyższych temperaturach dzieci, osoby starsze i zwierzęta nigdy nie powinny być zostawiane w samochodzie. Temperatura w ciągu kilku minut po pozostawieniu auta na słońcu może osiągnąć poziom, który będzie dla nich zagrożeniem życia.
Wymówka, że „wyskoczysz tylko na chwilę” to ignoranctwo, od którego zależy czyjeś życie. Być może nie będziesz miał do kogo wracać.


bp


CZYTAJ TAKŻE:

Źródło: Źródło: ADAC / Test und Technik/ https://de.motor1.com/news/525679/adac-test-hitze-sonnenschutz-2021/