Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 15.09.2022

Wsparcie dla ofiar katastrof drogowych. Jak walczyć z powypadkową traumą?

Udział w wypadku to trauma zarówno dla ofiar, jak i ich rodzin. Potrzebna jest wtedy wielospecjalistyczna pomoc: psychologiczna, finansowa, jak i prawna. W jaki sposób radzić sobie z własną głową? 

Wypadek może przydarzyć się każdemu. Czasami to chwila nieuwagi, czasem nieszczęśliwy zbieg okoliczności.

- To trudna sytuacja zarówno dla osób poszkodowanych, jak i ich rodzin - mówi Krzysztof Sałajczyk, Prezes Fundacji Pomocna Dłoń po Wypadku.

Posłuchaj
00:32 of1.mp3 Wypadek zmienia życie wielu ludzi (Wysokie Obroty/PRK)

- Życie po wypadku zmienia się diametralnie. Ofiary zdarzeń drogowych potrzebują często wielospecjalistycznej pomocy, do której niezbędne jest wsparcie finansowe – zaznacza Paweł Januszkiewicz z Fundacji Amber.


Tragiczne wydarzenie na drodze komplikuje wiele na pozór łatwych spraw. Codzienne, zwyczajne czynności mogą stać się nagle wyzwaniem niezwykle trudnym do wykonania.

Posłuchaj
00:48 of2.mp3 Wsparcie dla ofiar i bliskich (Wysokie Obroty/PRK)

00:43 of3.mp3 Problemy, o których zdrowi ludzie nie myślą (Wysokie Obroty/PRK)

- W pierwszej kolejności po wypadku najważniejsza jest pomoc psychologiczna i prawna – mówi Krzysztof Sałajczyk, Prezes Fundacji Pomocna Dłoń po Wypadku.

Posłuchaj
00:46 of4.mp3 Wsparcie psychologa i prawnika - priorytet powypadkowy (Wysokie Obroty/PRK)

Często dużym problemem jest brak funduszy na konsultacje lekarskie, rehabilitację oraz leki. Ubezpieczyciel samochodu sprawcy wypadku jest jednak zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia – również prywatnego.

- Jeśli zaś chodzi o kwestie prawne, w zależności od postępowania (karnego, bądź cywilnego) istnieją różne problemy. Ofiara często może mieć trudności z oceną stopnia uszczerbku, którego doznała, a tym samym z oszacowaniem odszkodowania – podkreśla Adwokat Monika Walińska.

Posłuchaj
00:47 of 5.mp3 Wsparcie prawnika w sprawach karnych i cywilnych (Wysokie Obroty/PRK)

Wsparcie prawnika będzie niezbędne przy występowaniu z roszczeniami zarówno z tytułu odszkodowania, jak i w kwestii dodatkowych świadczeń – np. renty powypadkowej.

- W sytuacji, gdy doszło do wypadku śmiertelnego, ofiarą staje się najbliższa rodzina zmarłego – zaznacza Paweł Januszkiewicz z Fundacji Amber.

Posłuchaj
00:22 W jaki sposób wycenić swój uszczerbek na zdrowiu? (Wysokie Obroty/PRK) W jaki sposób wycenić swój uszczerbek na zdrowiu? (Wysokie Obroty/PRK)

00:35 Bliski ginie na drodze. Czy należy Ci się odszkodowanie? (Wysokie Obroty/PRK) Bliski ginie na drodze. Czy należy Ci się odszkodowanie? (Wysokie Obroty/PRK)

Krzysztof Sałajczyk, Prezes Fundacji Pomocna Dłoń po Wypadku, który jednocześnie sam jest ofiarą wypadku, zaznacza, że zarówno osoby poszkodowane, jak i ich bliscy, często muszą mierzyć się z naprawdę dużą i poważną traumą. Czy zawsze są w stanie poradzić sobie na własną rękę?

Zwykle nie jest to możliwe. Nie powinniśmy wstydzić się tego, że potrzebujemy pomocy i korzystać z wykształcenia i doświadczenia specjalistów.

- Nawet w ciężkich przypadkach, gdy lekarze nie dają zbyt dużych szans, nie należy tracić nadziei – mówi Krzysztof Sałajczyk z Fundacji Pomocna Dłoń po Wypadku.

Posłuchaj
00:38 Psycholog ofiarą wypadku. Czy wybór specjalisty ma znaczenie? (Wysokie Obroty/PRK) Psycholog ofiarą wypadku. Czy wybór specjalisty ma znaczenie? (Wysokie Obroty/PRK)

00:54 Trzeba wierzyć, że będzie dobrze! (Wysokie Obroty/PRK) Trzeba wierzyć, że będzie dobrze! (Wysokie Obroty/PRK)

Każdy z nas może dołożyć cegiełkę do projektów wspierających ofiary wypadków drogowych - np. wpłacając pieniądze na zbiórki prowadzone przez zaufane fundacje.

Miejmy nadzieję, że wraz z rozwojem nowych technologii i wprowadzaniem udoskonaleń innowacyjnych systemów montowanych w samochodach, potrzeb tego typu zbiórek będzie coraz mniej.


R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: