Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 11.12.2020

Inauguracja portalu "Encyklopedia Solidarności": biogramy, publikacje, ciekawostki

Portal encyklopedia-solidarności.pl jest częścią projektu dokumentacyjnego "Encyklopedia Solidarności" realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego celem jest przedstawianie historii ruchów opozycyjnych w PRL w latach 1976-1990. Portal stanowi ważne uzupełnienie tomów "Encyklopedii Solidarności".

Posłuchaj
04:00 [ PR1]PR1 (mp3) 10 grudzień 2020 15_23_27.mp3 Inauguracja portalu IPN "Encyklopedia Solidarności" (Ekspres Jedynki)

 

Prof. Marek Wierzbicki, dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), przypomniał, że projekt dokumentacyjny "Encyklopedia Solidarnościma dwa zasadnicze cele: naukowy, polegający na wzbogacaniu polskiej historiografii o nowe ustalenia dotyczące działań ludzi Solidarności i samego ruchu solidarnościowego, oraz cel społeczny, który ma utrwalić w pamięci zbiorowej liderów, działaczy solidarności, którzy wyróżnili się swoim zaangażowaniem na rzecz wolności i niepodległości Polski.

historia przeszłość dokumenty zdjęcia 1200 free
Przystanek historia w Programie 1

Jak wyjaśnił dr Tadeusz Ruzikowski, redaktor naczelny "Encyklopedii Solidarności", w związku z obchodami rocznicy powstania "Solidarności" w tym roku Instytut Pamięci Narodowej prowadził prace modernizujące oraz porządkujące spowodowane koniecznością dostosowania stanu własnościowego zgromadzonych materiałów do bieżących regulacji formalno-prawnych. W miarę rozwiązywania tych kwestii zawartość strony będzie poszerzana. Biogramy i hasła będą sukcesywnie uzupełniane i aktualizowane o nowe informacje.

Czytaj także:


Biogramy, które znajdziemy na stronie, uwzględniają osoby z najróżniejszych organizacji, środowisk czy grup, w tym w największym stopniu działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Hasła rzeczowe obejmują szeroki wachlarz problemowy związany z opozycją w PRL 1976-1990, która charakteryzowała się niezwykłą różnorodnością struktur i form aktywności - od pism i wydawnictw wydawanych poza cenzurą, poprzez regiony NSZZ "Solidarność", struktury zakładowe i ponadzakładowe, branżowe, środowiska i organizacje opozycyjne.

Na portalu encyklopedia-solidarności.pl zamieszczono także m.in. bibliografię wszystkich publikacji wydanych przez IPN, które dotyczyły historii NSZZ "Solidarność" oraz ruchów opozycyjnych z lat 1976-1990. Niektóre z tych publikacji dostępne są w całości na stronie. Część strony stanowi też dział "Zasoby", zawierający ciekawe artefakty związane z aktywnością opozycji w PRL. Dzięki niemu można zapoznać się z szeregiem przejawów działań opozycyjnych, począwszy od publikacji niezależnych, poprzez znaczki poczt podziemnych, koperty, aż po plakaty, ulotki, kalendarze.


Encyklopedia Solidarności - inauguracja portalu IPN. Profil: IPNtvPL


Ogólnie w ramach "Encyklopedii Solidarności" zebrano dotąd w różnym stopniu opracowanych ok. 5 tys. biogramów i 2 tys. haseł. W dotychczasowych tomach "Encyklopedii Solidarności" ukazało się łącznie 4081 biogramów i haseł. 


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Autorka materiału: Witold Banach

Data emisji: 11.12.2020 

Godzina emisji: 15.35

Jedynka/IPN/kk