Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 30.09.2021

Sukces Polaków na EuroSkills. "Coraz więcej uczniów wybiera szkolnictwo zawodowe"

Aż trzech Polaków zdobyło brązowe medale podczas najbardziej prestiżowego konkursu umiejętności zawodowych na Starym Kontynencie EuroSkills, który odbywał się we wrześniu w austriackim Grazu. - Najtrudniejsza była chyba walka z czasem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Glazik, brązowy medalista we florystyce. Dlaczego szkolnictwo zawodowe cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem?
Posłuchaj
  • Zdaniem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, takie konkursy, jak EuroSkills przekonują młode osoby do wyboru szkół branżowych (Ekspres Jedynki)
Czytaj także

student studia koronawirus 1200 free
Rok akademicki 2021. "W większości uczelni dominuje forma hybrydowa"
Posłuchaj
03:57 Jedynka/Ekspres Jedynki - 28.09.2021 EuroSkills Zdaniem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka takie konkursy, jak EuroSkills przekonują młode osoby do wyboru szkół branżowych (Ekspres Jedynki)

EuroSkills to zawody promujące szkolnictwo branżowe, w których udział biorą uczniowie i absolwenci. Polska reprezentacja zdobyła w Grazu trzy brązowe medale. Jeden z nich przypadł Bartoszowi Wicherkowi w gotowaniu. Jak sam przyznaje, przygotowania do konkursu trwały bardzo długo. Trenował po 8-10 godzin dziennie, a pomagał mu cały sztab osób wraz z psychologiem i masażystą.

- Zawodnik musi składać się z wielu kompetencji. Przygotowania są kompleksowe i zaczynają się od treningu mentalnego, obejmują trening fizyczny oraz trening praktyczny, czyli szlifowanie naszych umiejętności stricte w zawodzie - komentuje Bartosz Wicherek.

Medale we florystyce i spawaniu

Piotr Glazik po brązowy medal sięgnął we florystyce. Podczas zawodów musiał wykonać bukiet ślubny, wianek, naszyjnik i dekorację stołu. Na każde zadanie miał mało czasu, a przy ocenie brane były pod uwagę umiejętności i precyzja.

- Najtrudniejsza była chyba walka z czasem. Umiejętności miał każdy zawodnik, ale to wszystko trzeba było jeszcze pogodzić z tym, żeby dany moduł wykonać do końca. Wbrew pozorom nie jest to konkurs piękności, gdyż tam finalny efekt nie ma głównego znaczenia, tylko liczy się cały proces produkcji danego modułu - zauważa Piotr Glazik.

Z kolei brązowy medalista w spawaniu Michał Formela mówi, że dla niego praca jest pasją. Dlatego nie żałuje, że jak większość jego kolegów po skończeniu szkoły podstawowej nie poszedł do liceum i dalej na studia. Najpierw wybrał szkołę zawodową.

- Potem, mając już pracę, poszedłem do liceum, zdobyłem wyższe wykształcenie i dzięki temu mogłem non stop zarabiać i się szkolić. Robię to, co lubię i wkładam w to całe swoje serce. Jak to mówią, kto kocha to, co robi, ten nie pracuje - twierdzi Michał Formela.

Młodzież wybiera szkoły zawodowe

Zdaniem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka takie konkursy, jak EuroSkills przekonują młode osoby do wyboru szkół branżowych. - To jest świetny sposób na promocję szkolnictwa zawodowego, szkół branżowych i techników poprzez pokazywanie młodym ludziom, którzy kończą ósme klasy, że jest to dobry kierunek. Kilka lat temu większość absolwentów szkół podstawowych wybierała szkolnictwo ogólnokształcące i oczywiście nie ma nic w tym złego, o tyle już od dwóch lat widzimy odwrócenie trendu i większość uczniów wybiera szkolnictwo zawodowe, bo widzi dla siebie miejsce w poszczególnych zawodach - dodaje.

Sukces w tego typu turniejach otwiera też wiele drzwi. Pokazuje to przykład Macieja Pisarka, który dwa lata temu został wicemistrzem świata w WorldSkills w Kazaniu. Dzisiaj kończy prestiżową francuską szkołę kulinarną w Londynie, a w swojej załodze chciałaby mieć go każda z restauracji z gwiazdkami Michelin.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Martyna Szymczakowska

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 15.17

DS