Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 06.09.2016

Nowy kodeks pracy: jak pogodzić związki i pracodawców?

Powstanie nowy Kodeks pracy. Ma być bardziej zrozumiały i dla pracowników i dla pracodawców.
Posłuchaj
  • Jakie zmiany są potrzebne w nowym Kodeksie pracy, mówią w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP oraz dr Jakub Szmit z zespołu prawnego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i Uniwersytetu Gdańskiego. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospod
Czytaj także

W połowie września ma być powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Na jej czele stanie wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej, Marcin Zieleniecki.

Resort ma nadzieję, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku.

 ̶  Dotychczasowy kodeks pracy jest z 1974 roku i był wielokrotnie nowelizowany. Te przepisy wymagają uproszczenia i dostosowania do obecnych realiów  - mówi wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Do aktualizacji: czas pracy, zatrudnienie, umowy

Wśród najważniejszych kwestii wymagających zmiany wymienia takie bloki tematyczne jak: czas pracy, zatrudnienie, umowy o prace.

̶  Myślę, że te kwestie wymagają uporządkowania, zobaczymy jak zdecyduje Komisja, jak dalekich oczekiwać zmian – mówi wiceminister.

Obowiązujący Kodeks pracy był tworzony dla dużych zakładów państwowych

̶  Obowiązujący kodeks pracy pochodzi z czasów, gdy dominowały duże zakłady państwowe. Dziś to już przeszłość - mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Jak podkreśla, ważne jest aby dostosowywać poziom obciążeń biurokratycznych do wielkości firmy.

̶  Małe firmy nie dysponują chociażby takim zapleczem prawnym, aby wypełniać szereg skomplikowanych obowiązków administracyjnych – mówi gość radiowej Jedynki.

Powinien być jeden kodeks dla wszystkich firm

Minister Szwed odpowiada, że nie mogą powstać dwa kodeksy pracy - dla małych i dużych firm.

̶  Jeden kodeks powinien chronić w jednakowy sposób każdego pracownika, tak z małego, jak i dużego zakładu pracy – mówi wiceminister.

Pracodawcy za zmniejszeniem niektórych uprawnień pracowniczych

Pracodawcy postulują też zmniejszenie niektórych uprawnień pracowniczych, bo ich zdaniem, przedsiębiorców zniechęcają obostrzenia przy zatrudnianiu pracowników na umowę o pracę, zwłaszcza na czas nieokreślony. I dlatego tak chętnie zatrudniają na umowy śmieciowe.

Wśród tych, które można ograniczyć, Łukasz Kozłowski wymienia: długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę, czy wysokość odpraw.

̶  Potrzebne jest też racjonalne rozwiązanie w kwestii uzasadnienia rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony. Te obecnie są często kwestionowane przez sądy pracy. Zdarza się tak często, jeśli przedstawionym powodem jest pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorcy – mówi ekspert Pracodawców RP.

Solidarność jest przeciwna takim rozwiązaniom

To nie jest żadne rozwiązanie - uważa dr Jakub Szmit z zespołu prawnego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i Uniwersytetu Gdańskiego.

̶   Nie sądzę, że jeśli obniżymy standardy dotyczące stosunków pracy, to będziemy mieli więcej zatrudnionych osób – mówi związkowiec.

I przypomina, że są przepisy określające kiedy dane zatrudnienie trzeba traktować jako stosunek pracy, ale nie zawsze jest to przestrzegane.

̶  Tutaj dużą rolę ma do spełnienia inspekcja pracy oraz orzecznictwo. I dotyczy to domniemania, że każdy kto świadczy pracę,  jest pracownikiem – mówi Jakub Szmit.

W pracach komisji uczestniczą pracodawcy i związkowcy

I Pracodawcy i związki zawodowe będą uczestniczyć w pracach komisji przygotowującej nowy kodeks pracy.

Zwiększenie roli układów zbiorowych

Komisja przygotuje też projekt zbiorowego Prawa pracy, który ma zwiększyć rolę układów zbiorowych w zakładach i branżach.

Komisja będzie bazować na projektach wypracowanych przez swoją poprzedniczkę, która zakończyła pracę w 2006 roku.

Karolina Mózgowiec, jk