Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 14.09.2016

Połowa smogu pochodzi w Polsce z domowych pieców

Z zanieczyszczonym powietrzem zmagają się i duże miasta i małe miejscowości w całej Polsce.
Posłuchaj
  • Dlaczego walka ze smogiem jest wciąż mało skuteczna w wielu polskich miastach, o tym w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

W bardzo dużej mierze przyczyniają się do tego przydomowe piece. O czym przypomnimy sobie już niedługo, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy. 

Często palimy w piecach czym się da

​Problemem są nie tylko przestarzałe piece, ale też to, czym w nich palimy.

W centrach mniej smogu niż na obrzeżach miast

Wg badań naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, zanieczyszczenie powietrza jest większe na obrzeżach miast niż w ich centrach. Czyli tam, gdzie jest gęsta zabudowa jednorodzinna, mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Połowę smogu wytwarzają gospodarstwa domowe

Jak dodaje, z szacunków Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami wynika, że 53 proc. pyłów zawieszonych w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych., a w przypadku rakotwórczego benzoalfapirenu, aż 87 proc. tego związku pochodzi z domowych palenisk.

W Polsce jest 1,5 mln kotłów pozaklasowych

I uzupełnia, że w Polsce znajduje się ponad 1,5 mln kotłów pozaklasowych, tzw. kopciuchów, które skutecznie zatruwają nam atmosferę.

Stare piece są wymieniane na „kopciuchy”

Od kilku lat można korzystać z dopłat na wymianę starych pieców. I są one wymieniane, ale często na równie emisyjne, najtańsze piece.

̶  To sprawia, że ta pomoc jest nieskuteczna – mówi gość radiowej Jedynki.

I daje przykład Małopolski, gdzie w 2014 r. dzięki dopłatom zlikwidowano ok. 3 tys. takich palenisk pozaklasowych. Jednocześnie w tym okresie przybyło 13 tys. takich pieców.

̶  Czyli, mimo wydania sporych środków, w Małopolsce po wymianie przybyło 10 tys. nowych „kopciuchów”, mówi ekspert.

Potrzebne nowe regulacje

Niezbędne są więc odpowiednie regulacje. Wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek zapewnia, że takie regulacje będą.

Będą dwa rozporządzenia określające jakość pieców i paliwa

Ma nadzieję, że do końca roku zostanie wydane rozporządzenie określające standardy urządzeń grzewczych, gwarantujące  prawidłowy proces spalania oraz rozporządzanie określające odpowiednią jakość paliw.

̶  Chodzi o to aby spalane w kotłach paliwo miało odpowiednią jakość i spełniało określone normy – mówi wiceminister Sałek.

̶  Jednoczenie samorządy mogą przyjmować uchwały antysmogowe – przypomina Piotr Siergiej.

Jak przypomina, skorzystały już z takiej możliwości samorządy w województwach: dolnośląskim, śląskim a także mazowieckim.

Wyboista walka Krakowa ze smogiem

Na początku roku uchwałę antysmogową dla Krakowa przyjął sejmik województwa małopolskiego. Wprowadza ona od 1 września 2019 r. zakaz palenia w mieście węglem i drewnem. W kwietniu uchwałę zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dwóch mieszkańców.

Trzeba pamiętać, że smog powoduje wiele chorób, nie tylko układu oddechowego, ale też układu krążenia i serca.

Według raportów międzynarodowych instytucji, w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 45 tys. osób. 

Karolina Mózgowiec, jk