Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 04.01.2017

Nowa reguła na rynku pracy: „zdobądź, zapłać, zatrzymaj”

Sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza dla pracowników.
Posłuchaj
  • O nowych trendach dotyczących wykonywania pracy i trzech zasadach z - „zdobądź, zapłać, zatrzymaj” w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Czytaj także

̶  Bezrobocie bije historycznie niskie poziomy, natomiast pracodawcy coraz wyraźniej odczuwają brak specjalistów, zaznacza Marta Todorczuk z firmy rekrutacyjnej Antal.

̶  Jest to dla pracodawców bardzo poważne wyzwanie i zmusza ich do stosowania reguły „trzy razy z - zdobądź, zapłać, zatrzymaj” – mówi ekspertka.

̶  Bo nie tylko pracownika w praktyce trzeba wyciągnąć od konkurencji, ale zaproponować mu coś więcej i później zatrzymać w firmie – tłumaczy.

Pracownik patrzy nie tylko na pieniądze

A sama finansowa motywacja, pracownikom już dziś nie wystarcza.

̶  Na znaczeniu zyskują elastyczne formy zatrudnienia - w tym praca zdalna - przekonuje Andrzej Kubisiak z Work Services.

Jak wyjaśnia, chodzi o sytuację, gdy świadczymy nasze obowiązki nie z biura, ale z innego miejsca – np. z domu.

̶  Jest to coraz częstsza praktyka, oczekiwana szczególnie przez młodych pracowników, chcących dopasowania życia prywatnego do zawodowego, mówi ekspert.

Praca zdalna przynosi wiele korzyści tak pracownikom, jak i pracodawcom

̶  Praca zdalna ma wiele zalet - jedną z nich są oszczędności - i to zarówno po stronie pracownika jak i pracodawcy - mówi Urszula Mikulska z Experis.

̶  Chodzi o oszczędność czasu jak i pieniędzy dla pracownika, pracodawca oszczędza na kosztach biurowych, sprzęcie – mówi gość radiowej Jedynki.

Nie każdy jednak lubi pracę zdalną

Jednak nie wszystkim służy praca z domu. Wielu pracowników pomimo takiej możliwości z niej po prostu nie korzysta.

Nowy trend: pracować i podróżować

A na rynku pracy pojawiają się nowe trendy, których nieodłącznym elementem jest praca zdalna.

̶  I dotyczy to szczególnie osób podróżujących po świecie i wykonujących pracę specjalistyczną, którą świadczą zdalnie. Często nie mają oni jednego pracodawcy, tylko współpracują z kilkoma firmami, czy zleceniodawcami – mówi Andrzej Kubisiak.

 Jak dodaje, ten nowy trend widać też w Polsce.

̶  Gdy robimy badania dotyczące migracji zarobkowej Polaków, to na pierwszym miejscu są większe zarobki, ale na drugim znajduje się chęć podróżowania i zwiedzania świata – mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

Warto jednak pamiętać, że i choć praca zdalna dla wielu wydaje się bardzo atrakcyjna, to nie zawsze jest też możliwa.

Dominik Olędzki, jk