Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Jakub Szczypa 01.08.2017

Powstanie Warszawskie. Co dla nas dziś znaczy?

- Powstanie Warszawskie jest dla mnie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a także tego miasta i ludzi, dla których to było przeżycie zarówno bohaterskie, jak i tragiczne. W takich aspektach je rozpatruję - mówił w Czwórce Igor Niewiadomski, wolontariusz z Muzeum Powstania Warszawskiego.   
Posłuchaj
  • Co dla nas dziś znaczy Powstanie Warszawskie? (Czat Czwórki/Czwórka)
Czytaj także

Igor Niewiadomski Dywagacje na temat, czy Powstanie Warszawskie pod względem politycznym miało sens czy nie, stają się wartościowe, jeśli są konstruktywne. Trzeba wystrzegać się historycznego prezentyzmu, czyli postrzegania tego wydarzenia z dzisiejszej perspektywy. Profesor Marcin Napiórkowski porównuje Powstanie Warszawskie do greckiej tragedii - żadne wyjście nie było dobre

- Dla mnie Powstanie jest żywą inspiracją. Zastanawiam się, co bym w takiej sytuacji zrobił. Przy tych wszystkich dyskusjach na temat zasadności Powstania staram się pytać przede wszystkim o to, czego ludzie walczący wtedy potrzebowali - tłumaczył student Uniwersytetu Warszawskiego Karol Brunejko. Z kolei Hubert Smoczyk z "Warszawskiego zaułka" opowiadał o powstańczych doświadczeniach w jego rodzinie. - Często rozmawiam ze świadkami historii. Żeby zrozumieć Powstanie, trzeba przeżyć pięć lat okupacji. Ono jest dla mnie dumą. Znam wiele opowieści rodzinnych o osobach, które ginęły na polu chwały - podkreślał.

W specjalnym wydaniu "Czatu Czwórki" zaproszeni goście rozmawiali też o tym, jak wyglądała polska okupacja w trakcie II wojny światowej i czym ona się różniła od tej w innych krajach Europy. - Polacy bardzo sprzeciwiali się okupacji. Mieliśmy największą armię podziemną i to pewnie między innymi dlatego okupant u nas bardziej przykręcał śrubę - wyjaśniał Karol Brunejko. A jak dziś mówić o Powstaniu Warszawskim i czy to, że jego symbole weszły w popkulturowy obieg przyczynia się do pogłębiania naszej wiedzy historycznej? Także o tym rozmawiali obecni w studiu Czwórki goście.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której historyk Łukasz Przybyłek opowiadał też o roli dzieci i młodzieży w Powstaniu Warszawskim.

Sprawdź też:
663x364_Powstanie_Warszawskie_Patrol_Agatona.jpg
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Czwórce

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Igor Niewiadomski (wolonatriusz z Muzeum Powstania Warszawskiego), Hubert Smoczyk (przewodnik, "Warszawski zaułek"), Karol Brunejko (student UW)

Data emisji: 1.08.2017

Godzina emisji: 15.08

jsz/bch