Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 23.10.2017

Czy grozi nam epidemia żółtaczki?

W ubiegłym roku odnotowano w Polsce 35 przypadków zakażenia żółtaczką pokarmową. Tylko do 15 października tego roku było ich już aż 1909. Epidemiolodzy biją na alarm - tak źle nie było od wielu lat.
Posłuchaj
  • Zakażenie żółtaczką i objawy tej choroby. Kto jest narażony i jak się przed nią chronić? (Czat Czwórki)
Czytaj także

korki 1200 ..jpg
Dlaczego Polska tonie w korkach?

Jak tłumaczyli eksperci Czwórki, liczba ciągle rośnie, na Śląsku zaczyna brakować miejsc na oddziałach epidemiologicznych, tam także zaczyna brakować szczepionek, po które Ślązacy jeżdżą do Czech. - Od wielu lat wirusowe zapalenie wątroby typu A nie stanowiło problemu epidemiologicznego. Teraz to się zmienia, bo - jeśli choroba jest rzadka - społeczeństwo nie ma naturalnej odporności - mówił epidemiolog prof. Andrzej Zieliński. Jak przekonywał ekspert, wybuch tej choroby nastąpił w Polsce gwałtownie na Mazowszu, a niemal równolegle objął Wielkopolskę, Łódź i Śląsk. - Istnieje skuteczna szczepionka, która chroni prawdopodobnie na całe życie. Są to dwa zastrzyki podawane w odstępie od 6 do 12 miesięcy - tłumaczyła zaś Joanna Narożniak z Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie.

Goście Czwórki tłumaczyli, jak zarazić się można tego typu żółtaczką i kto jest na nią najbardziej narażony, a także kto powinien się przeciwko tej chorobie zaszczepić. W programie mówiliśmy też o tym, jak tę chorobę przechodzą dorośli, a jak dzieci i tłumaczyliśmy czym różnią się rodzaje żółtaczki. Rozmawialiśmy także z rzecznikiem prasowym Głównego Inspektoratu Saniteranego Janem Bondarem, który mówił o tzw. epidemii wyrównawczej, panującej na terenie całej Europy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Joanna Narożniak (rzeczniczka Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie), prof. Andrzej Zieliński (Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego)

Data emisji: 24.10.2017

Godzina emisji: 15.08

kd/kul