Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 21.04.2020

Na co poświęcamy wolny czas?

Pandemia zmienia wiele naszych nawyków. Także tych, które dotyczą spędzania czasu wolnego. Mamy go dużo więcej. Co z nim robimy? Jak się okazuje najwięcej czasu spędzamy w domach. 

Czy potrafimy korzystać z dodatkowego czasu w trakcie pandemii? Czy potrafimy się zmobilizować i wykorzystać go, na przykład, na naukę języka obcego, opanowanie nowych umiejętności, rozpoczęcia nowej aktywności? Czy dzięki pandemii nauczymy się żyć bardziej uważnie i lepiej zarządzać czasem?

Ćwiczenia, nauka języka, samorozwój. Jak wybrać to, co dla nas najlepsze?

Zdaniem Taisjy Laudy, autorki książki "Moje życie z Mr Good" dodatkowy czas, jaki niektórzy z nas otrzymali w trakcie kwarantanny to dar, który powinniśmy starać się docenić. - Zazwyczaj, kiedy pytasz drugą osobę, kim jest, to definiuje się ona poprzez pryzmat wykonywanej pracy. Gdy znikają funkcje zawodowe, próbujemy uchwycić się innych ról, takich, jak kobieta, czy matka - mówiła. Jej zdaniem izolacja społeczna to czas, kiedy mamy okazję przyjrzeć się kim jesteśmy, kiedy znikają społeczne role. Mówiła, że na co dzień wchodzimy w nie z wygody, poczucia obowiązku i dlatego, że rozum podpowiada nam, że to, co robimy jest rozsądne. Rzadziej skupiamy się na tym, co jest dla nas dobre. Radziła, by zastanowić się nad tym, o jakim zajęciu marzyliśmy, gdybyśmy mieli na co dzień więcej czasu i spróbowali to zrobić. 

"Przyzwyczajenia, obowiązki i... rady innych ludzi tłumią nasz wewnętrzny głos"

Jak usłyszeć ten głos? Autorka wyjaśnia, że za każdą myślą stoi emocja. - Starajmy się częściej dopuszczać te, które sprawiają nam radość - tłumaczyła przekonując, że to najlepsza droga do świadomego życia. I powołuje się badania naukowców. Z badań Gallupa wynika, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety są bardzo rozwinięci emocjonalnie. - Nie tłummy ich w sobie, uwolnijmy je - mówiła. Zmiana myślenia powinna obejmować także zmiany, jakie zachodzą w naszym życiu. - Wszystko zależy od perspektywy, koniec jest początkiem czegoś nowego. Etap, który coś zamyka, pozwala nam uwolnić się od ciężaru. Strach pojawia się, kiedy słuchamy głosów, które nie są nasze. W głębi wiemy, kim chcemy być - przekonywała pisarka i coach.

W audycji z Krzysztofem Kakiem z Jak Records rozmawialiśmy także o wpływie pandemii na kulturę oraz materiał Małgorzaty Jakubowskiej o tym, że nuda też bywa dla nas zdrowa. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 22.04.2020

Godz. emisji: 15.05

ac