Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 11.05.2020

Jak będzie wyglądał rynek pracy po pandemii?

Choć nadal 3/4 firm funkcjonuje bez problemów, ofert pracy jest coraz mniej. Na skutek pandemii i zamrożenia gospodarki według danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zatrudnienie straci 1,5 miliona pracowników.

ogród botaniczny Powsin 1200.jpg
Pomysł na weekend? Wybierz się na spacer do raju

Pracę tracą nawet osoby z branży IT

Najgorszy scenariusz zakłada, że bezrobocie osiągnie 10 procent. Te prognozy mogą spowodować zmiany w systemie zatrudnienia i wzrost liczby pracowników kontraktowych. Jak mówiła Monika Łosiewicz, z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, autorka raportu "Rynek pracy w czasie COVID-19" najbardziej ucierpią branże PR-owe, eventowe, marketingowe, architekci, a także branża sprzedażowa w zakresie usług B2B i obsługi klienta. Cierpi nawet branża IT. Wynika to z faktu, że firmy zaczęły oszczędzać na inwestycjach i innowacjach.

Wsparcie i obsługę klienta zastąpi komputer?

zmiana czas letni zimowy zegarek wskazówki 1200.jpg
Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji?

Obecna sytuacja pokazała, że wiele obowiązków możemy wykonywać bez opuszczania domu. Ma to swoje dobre i złe strony. Przez fakt, że większość obowiązków możemy wykonywać zdalnie, niektórzy pracownicy stają się niepotrzebni. Klientów ubywa, a będzie ich jeszcze mniej, bo wiele usług przeniosło się do sieci. Brakuje rąk do pracy w takich zawodach jak kurierzy, magazynierzy, pakowacze, brakuje też pracowników służby zdrowia i psychologów.

Jakie jeszcze zmiany czekają rynek pracy? 

zakupy1200.jpg
Czy pandemia przekona nas do minimalizmu?

Zdaniem Piotra Wielgomasa, prezesa firmy Bigram SA, choć wielu pracowników i przedsiębiorców szuka odpowiedzi na to pytanie, jest jeszcze za wcześnie, by móc wyciągnąć jednoznaczne wnioski z tej sytuacji. Zwrócił on uwagę, że sytuacja pandemii błyskawicznie przełożyła się na sytuację firm w każdej branży, na całym świecie. - Mamy do czynienia z dwoma skrajnościami. Branże gastronomiczna, turystyczna, lotnicza, z dnia na dzień przestały funkcjonować, inne, takie jak e-commerce, farmaceutyczna czy dostawy kurierskie, wielokrotnie zwiększyły swoje zyski. Ich sytuacja zależy od wielu czynników: strategii, siły finansowej, miejsca, w której firma funkcjonuje - komentował.

Czy to koniec rynku pracownika?

shutterstock_matura student nauka koronawirus maska 1200.jpg
Student w czasie epidemii. Jak sobie radzi?

Zdaniem gościa Czwórki - nie. Jak przewidywał, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie zrównoważenie interesów obu stron. Firmy będą mogły w rzeczywisty sposób konkurować o pracownika nie tylko wynagrodzeniem, ale także strategiami i podejściem do biznesu. - Nie wyciągajmy pochopnych wniosków. Sytuacja trwa zaledwie od dwóch miesięcy. Potrzebny jest nam powrót do tradycyjnego modelu pracy. Sytuacja nie jest łatwa dla żadnej ze stron. To, co z pewnością się zmieni, to usprawnienie systemu wprowadzeniem nowoczesnych narzędzi pracy - dodawał.

Jak pomagać osobom, które straciły zatrudnienie w trakcie trwania pandemii? O tym w rozmowie z Tomaszem Jabłońskim, założycielem platformy Inicjatywy.info.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 08.05.2020

Godz. emisji: 15.05