Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 02.06.2020

W jakich zawodach zastąpią nas roboty?

Kilka dni temu lektor Jarosław Juszkiewicz na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformował, że jego głos w nawigacji Google Mapy został zastąpiony przez maszynę i pożegnał się z kierowcami. Na drogi coraz częściej wyjeżdżają autonomiczne samochody. Eksperci przewidują, że w ciągu kilku lat zniknie 5 mln etatów dla kierowców.

yoda gwiezdne wojny lego 1200.jpg
Ocal w sobie dziecko. Nie będziesz narzekał na nudę

Granica przesuwana jest coraz dalej

Są już kasy samoobsługowe i automaty oferujące różne produkty, są dziennikarze prezentujący newsy, na świecie działają już zautomatyzowane serwisy farmaceutyczne, realizujące e-recepty. Czy powinniśmy zacząć obawiać się o swoje miejsca pracy? Firmy inwestujące w nowe technologie przenoszą innowacje na wiele płaszczyzn naszego życia. Maszyny w różnej postaci towarzyszą nam niemal każdego dnia i często nieświadomie przesuwana jest granica związana z tym, jak bardzo zmechanizowania może stać się nasza rzeczywistość.

"Przeraża nas technologia z ludzkim obliczem"

Zdaniem prof. Aleksandry Przegalińskiej-Skierkowskiej szybko przywykliśmy do towarzystwa maszyn i pozwoliliśmy, by wyręczały nas w różnych czynnościach. Ufamy, że nawigacja pokieruje nas we właściwe miejsce, nowoczesny system hamowania zareaguje w odpowiedni sposób, za pośrednictwem komunikatorów przekazujemy każdego dnia dziesiątki wrażliwych danych. - Ufamy środkom transportu, maszynom w fabrykach i większości urządzeń, które mamy w domach, dopóki nie zaczynają posiadać ludzkiego oblicza - mówiła.

Upodobniamy maszynę do człowieka, by móc się z nią komunikować

- Kiedy technologia zaczyna przejawiać ludzkie odruchy instynktownie wyczuwamy w tym coś nienaturalnego i to zaczyna nas stresować. Dlaczego więc wciąż dążymy do tego, by upodobnić maszynę do człowieka? - Niektóre urządzenia, z których korzystamy na co dzień, np. symulatory mowy muszą korzystać z tego samego asortymentu wyrażania emocji, co ludzie, po to, byśmy mogli komunikować się z urządzeniem. Barwa głosu, sposób przekazywania informacji, język i intonacja jest tworzona w taki sposób, by łatwo i przyjemnie obsługiwać nowe technologie. Kiedy więc usłyszymy jasny, ale "sztucznie" modulowany komunikat nasze zaufanie do urządzenia spada - wyjaśniała ekspert.

Czy zatem roboty zabiorą nam pracę? O tym w rozmowie z Aleksandrą Zaporską-Stój z zespołu rekrutacji BIGRAM SA.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: prof. Aleksandra Przegalińska (Akademia Leona Koźmińskiego) i Aleksandra Zaporska-Stój (lider zespołu rekrutacji BIGRAM SA)

Data emisji: 2.06.2020

Godz. emisji: 15.07

ac