Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 14.08.2020

Overturism, czyli jak znienawidzić turystów?

Na całym świecie są miejsca, które padły ofiarą własnego sukcesu. Reklamowane jako atrakcje turystyczne przyciągają tłumy zwiedzających, przez co życie w nich stało się dużym wyzwaniem.  

Turystyka "zjada" miejsce

Nadmierna liczba turystów jest od lat bolączką takich miast jak Paryż, Rzym, Londyn czy Barcelona. Ale zjawisko "overturismu" dotyczy także egzotycznych zakątków, w których do niedawna można było liczyć na spokój i odosobnienie. - Masowa turystyka "zjada" miejsce i jest to prawda znana od dawna. Zaczyna się od turystów-pionierów, którzy odkrywają dane miejsce. Publikują zdjęcia w sieci, robią relacje na Instagramie i piszą o tym na blogach. Za nimi jadą tam ich followersi, potem lokalna społeczność rozbudowuje turystyczną infrastrukturę i robi z ustronia atrakcję turystyczną - tłumaczy podróżnik  Tomasz Michniewicz. - Tak stało się m.in. w przypadku Tajlandii i wszystkich tropikalnych wysp, które leżą wokół równika. 

Posłuchaj
17:04 [CZWORKA]Czar Czworki 13 sierpień 2020 turysci.mp3 Overturism. O "urokach" masowej turystyki (Czat Czwórki/Czwórka) 

Morze ludzi nad morzem

W tym roku - z powodu pandemii - w popularnych europejskich kurortach jest mniej turystów niż zazwyczaj, za to Bałtyk i polskie góry przeżywają oblężenie. - Overturism to zjawisko, które coraz bardziej dotyczy naszego kraju, na co niestety nie jesteśmy przygotowani - przyznaje prof. Karolina Buczkowska-Gołąbek. - Wzmożony ruch turystyczny ma bezpośredni wpływ na środowisko naturalne oraz na kondycję lokalnej społeczności. I o ile w tym roku, po zastoju spowodowanym lockdownem, nadmiar odwiedzających nie jest problemem, o tyle w kolejnych latach może być dyskusyjny - dodaje.

Posłuchaj także:

Glamping. Luksus na campingu

Piechotą po Polsce. "Odciąć się od świata możesz tuż za domem"

Jak zachować umiar w nadmiarze?

- Jestem rozdarta, bo z jednej strony mam świadomość, jak masowa turystyka wpływa na świat, a z drugiej sama chciałabym te miejsca odwiedzić i chciałabym pokazać je uczestnikom wycieczek - mówi pilotka i przewodniczka Monika Ścibor. - Dlatego staram się promować turystykę zaangażowaną i świadomą. Kiedy przygotowuję plan zwiedzania, staram się zejść z utartego szlaku. Nie organizuję wycieczek autokarowych, podczas których odhaczamy kolejne pozycje z listy. Bardziej stawiam na doświadczanie, a nie oglądanie. I to jest też to, czego oczekują ode mnie turyści.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: prof. Karolina Buczkowska-Gołąbek (ekspert turystyki kulturowej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu), Monika Ścibor (pilotka wycieczek, przewodniczka miejska, etnografka), Tomasz Michniewicz (podróżnik, dziennikarz)

Data emisji: 13.08.2020

Godz. emisji: 15.07

kul