Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Anna Wierzbicka  15.09.2020

Przychodzi Kowalski do lekarza - zdrowie Polaków w czasie pandemii

Czy telemedycyna nam wystarcza? Na co narzekają pacjenci? Kiedy gabinety lekarskie zostaną otwarte? - o tym rozmawiamy z gośćmi audycji. 

W czasach pandemii nie zmieniły się nasze problemy zdrowotne, natomiast zmieniły się możliwości przeprowadzenia diagnostyki chorób i ich leczenia. Jak podaje Centrum Badawczo - Rozwojowe BioStat, trzy czwarte pacjentów ma utrudniony dostęp do bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Mimo że gospodarkę już odmrożono, o wizytę lekarską w realu wciąż jest trudno.

Teleporada

W dalszym ciągu wizyty u lekarza zastępują nam teleporady, które, w opinii jednego z gości audycji, bywają niemiarodajne, niewystarczające i prowadzą do nadużyć - choćby w postaci wydawanych, nadmiarowo zwolnień lekarskich. W czasach pandemii teleporada ułatwia nam kontakt z lekarzem i w lżejszych przypadkach pozwala na diagnostykę oraz uzyskanie recepty bez konieczności wychodzenia z domu. Jednak może być niewystarczająca w poważniejszych przypadkach.


Posłuchaj
17:27 _PR4_AAC_Czat_all_2020_09_14-15.mp3 Rozmawiamy o konsultacjach lekarskich w czasach pandemii (Czat Czwórki/Czwórka)

 

W trosce o zdrowie publiczne często nie decydujemy się na osobiste wizyty, tylko bazujemy na konsultacjach telefonicznych. Nie decydujemy się też na wizyty w placówkach, bo bez sprawdzenia, zakładamy, że z jakiś powodów są zamknięte. - To błąd. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań powinniśmy domagać się konsultacji osobistych. Niestety narasta dług zdrowotny, gdzie mnóstwo osób zgłasza się do placówek medycznych z nowotworami w nasilonym stadium. Gdy pojawią się niepokojące dolegliwości i mamy wątpliwości, co do stanu naszego zdrowia, powinniśmy niezwłocznie pójść do lekarza osobiście - mówi dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny

Najlepiej osobiście 

Jeżeli pacjent nie ma żadnych objawów infekcji i objawów wskazujących na chorobę COVID-19, to po krótkim wywiadzie telefonicznym powinien zostać zaproszony na określoną godzinę do placówki. Oczywiście zgodnie z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego. Tam powinna się odbyć dalsza część rozmowy, dotycząca dolegliwości oraz badanie podmiotowe i przedmiotowe. W razie konieczności pacjent powinien mieć zlecone wszystkie badania, które potwierdzą rozpoznanie, uzyskać skierowanie do pozostałych specjalistów, a w razie konieczności skierowania do szpitala.

Posłuchaj także:

W przypadku, gdy spotkamy się z odmową bezpośredniej konsultacji, lub mamy wątpliwości, co do praktyk stosowanych przez naszego lekarza, pamiętajmy, że mamy prawo do jego zmiany.

Wraz z nadchodzącą jesienią, obok koronowirusa,  zbliża się ryzyko zachorowań na grypę i różnego rodzaju infekcje. Warto już teraz zastosować profilaktykę. - Najlepiej oczywiście zdrowo żyć, leczyć swoje choroby przewlekłe, ale równocześnie zaszczepić się na grypę i pneumokoki. Teraz jest doskonały moment na szczepienia, a szczepionki są refundowane – doradza gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Mateusz Kulik 

Goście: dr Michał Sutkowski (lekarz rodzinny), Maria Libura (Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia)

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 15.07

aw/pj